Министерството на здравеопазването ще осигури безплатни ваксини срещу коклюш на всички бременни в 27 до 36 гестационна седмица. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева. На него стана ясно, че няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка в страната заради разпространението на коклюш, защото не е необходимо.
Безплатното ваксиниране на бремените ще бъде възможно след Великденските празници поради необходимостта от обнародване на промените в нужната наредба.
“Регистрираните случаи на коклюш в страната са над 500, при 4 в същия период на миналата година. Това съвсем ясно показва тенденцията за епидемично разпространение на заболяване. Над 90% от случаите са деца. рисковата група от усложнения и хоспитализация са децата до 1 година. 84% от тях са неимунизирани поради ненавършена възраст или други причини“, обясни здравният министър.
Предвид това и полученото становище на Националния съвет по имунизиции и получено становище от експертния съвет от МЗ предприемат следните действия:
- Актуализация на имунизационния календар: допуска се основната планова имунизация срещу дифтерия и коклюш да стартира по-рано от 6 седмица.
- Министерството на здравеопазването ще осигури на всички бременни от 27 до 36 гестационна седмица, които желаят да се имунизират безплатно, независимо от това дали са здравноосигурени или не;
„Стремим се към осигуряване на максимална безопасност на най-рисковата група – децата до една година. Най-вече тези, които не са навършили имунизационна възраст. Това става по два начина, както със свалянето на възрастта за имунизация с две седмици, с което покриваме 25% от тях, така и с възможността всички желаещи бременни жени да бъдат имунизирани в имунизационни пунктове безплатно като препоръчителна имунизация, така че да осигурят антитела за новородените си деца. Мисля, че това в най-голяма степен ще реши проблема с най-рисковата група“, посочи Кунчев, обясни здравният инспектор доц. Ангел Кунчев.
Имунизациите ще се извършват безплатно в обособени имунизационни пунктове.
“Работим и по отношение на осигуряването на по-широка диагностика. Към четирите центъра във Варна, Пловдив, Стара Загора и Плевен ще добавим и Бургас. На тези места ще се прави безплатна ПСР диагностика по критерий на първи случай, тежки случаи, случаи в организирани колективи и т.н. Това ще доведе до намаляване на риска. И в Европа 80% от заболелите са неимунизирани или с пропуснати имунизации или изцяло неваксинирани”, подчерта доц. Кунчев.
Той обясни, че ваксинацията при бременните се препоръчва след консултация с личните лекари. Препоръка за масова имунизация на всички в тази ситуация не е удачна, но всяка бременна може да си направи консултация с проследяващия бременността акушер-гинеколог, посочи доц. Кунчев.