България може да бъде съдена заради липсата на обществени поръчки в частните болници

Европейската комисия предупреди, че България може да бъде предадена на Съда на ЕС по няколко наказателни процедури, съобщи БТА. Едната от тях отнася за това, че частните болници у нас са изключени от изискването да провеждат обществени поръчки, въпреки че ползват обществен ресурс от НЗОК.

Според информацията от комисията ЕК предприема процедури срещу България, Румъния и Испания за неизпълнение на законодателството на ЕС за обществените поръчки. „Правилата в тази област и за договорите за концесия трябваше да бъдат въведени в националните законодателства до 18 април 2016 г., така че държавите да следват безпристрастни и прозрачни процедури„, посочват от комисията. От ЕК уточняват, че тези правила целят отваряне на пазара за истинска конкуренция и осигуряване на най-добрата стойност за обществото. За България процедурата е свързана с изключването на частните болници от правилата за обществените поръчки, дори когато те са частично финансирани от бюджета. Трите страни имат два месеца за отговор и отстраняване на недостатъците, в противен случай страната ни и Испания може да бъдат предадени на Съда на ЕС.

Припомняме, миналата година парламентът окончателно отхвърли предложеното изискване за промени в Закона за обществените поръчки частните болници да трябва също да провеждат обществени поръчки, ако повече от 50% от приходите им са от държавния и/или общинския бюджет и/или от бюджета на Националната здравноосигурителна каса. То бе предложено през 2022 г. от правителството и прието на първо четене, но бе окончателно отхвърлено при разглеждането на текстовете в пленарна зала. Против бяха всички парламентарни групи, без тази на ПП-ДБ.

Така частните болници ще продължават да не провеждат обществени поръчки за лекарства, въпреки че използват обществен ресурс от НЗОК. В момента изискването за провеждане на обществени поръчки се отнася само за държавните и общинските лечебни заведения. Темата влезе във фокуса на обществено внимание в началото на 2020 г., когато тогавашният управител на НЗОК д-р Дечо Дечев обяви, че Здравната каса заплаща едно лекарство за частна болница на 7 пъти по-висока цена, отколкото плаща за същия медикамент на държавна и общинска болница, и определи законовата възможност за това за лобистка. Проверка на Касата бе установила, че от 29 болници, ползвали лекарството, първите 11 заплащали на по-високи цени са частни, които не провеждат и обществени поръчки.