Проучването MENtion it на Cleveland Clinic от 2016 г. установява, че малко мъже се чувстват комфортно да обсъждат своите сериозни здравословни проблеми:
- Само 7% се чувстват комфортно да обсъждат стомашно-чревни проблеми.
- Само 5% се чувстват комфортно да обсъждат проблеми, свързани със сексуалното здраве.
- Само 3% се чувстват комфортно да обсъждат уринарни проблеми.
Кои са шестте здравословни проблема, за които мъжете избягват да говорят:
1. Киселинен рефлукс/ГЕРБ
Киселинният рефлукс и гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) са свързани, но не са едно и също. Киселинният рефлукс или гастроезофагеалният рефлукс възниква, когато стомашната киселина навлезе в хранопровода. Киселинният рефлукс се превръща в ГЕРБ, когато причинява нараняване на хранопровода или води до симптоми.
Симптомите на киселинен рефлукс включват кашлица, ларингит, астма и нарушения на съня. Симптомите на ГЕРБ включват киселини, болка в гърдите, проблеми с преглъщането, повръщане на храна или кисела течност и усещане за буца в гърлото.
Някои лекарства, като антиациди и хистаминови антагонисти, могат да намалят симптомите на ГЕРБ. Промените в начина на живот също могат да помогнат. Те включват загуба на тегло, при спане главата е на разположена на по-високо спрямо корема, преустановяване на тютюнопушенето, дъвчене на дъвка или използване на орални таблетки за смучене, избягване на тесни дрехи и вдигане на тежести. Избягването на мазни храни, кофеин, шоколад и мента може да намали симптомите на ГЕРБ.
Ако симптомите продължават, се препоръчва консултация с лекар.
2. Язви
Язвите са отворени рани, които се образуват в стомаха или в горната част на тънките черва. Язвите се появяват по-често при мъжете, особено дуоденалните язви. Симптомите включват болка в корема, която е достатъчна, за да събуди човек посред нощ. Преди се смяташе, че язвите се причиняват от стрес. Сега е известно, че язвите се причиняват от определени бактерии и прекомерната употреба на болкоуспокояващи като аспирин и ибупрофен.
Ако смятате, че имате язва, уговорете час за преглед при Вашия лекар. Когато язвата не се лекува, храносмилателните сокове и стомашната киселина могат да пробият дупка в чревната лигавица. Това причинява болка и може да изисква хоспитализация и операция.
3. Запек
Основните симптоми са липсата на движение на червата в продължение на няколко дни и чувството за неприятна пълнота. Запекът може да бъде причинен от диета с ниско съдържание на фибри, липса на активност, странични ефекти на лекарства или стрес.
Лаксативи или омекотители на изпражненията могат да се използват за облекчаване на запека. Въпреки това, редовната употреба на лаксативи може да доведе до това червата ви да станат зависими от тях.
Опитайте да добавите фибри към вашата диета. Източниците на фибри включват пълнозърнест хляб, ядки, боб, плодове и зеленчуци.
4. Хранително отравяне
Хранителното отравяне се причинява от бактерии в храната. Бактериите обикновено са salmonella, campylobacter, or E. coli. Хранителното отравяне води до стомашни спазми, диария, гадене и повръщане, 24 до 72 часа след хранене.
Възрастните мъже обикновено се възстановяват от хранително отравяне за ден или няколко дни без лечение. Съветваме да увеличите приема на течности, за да избегнете дехидратация. Няма да е необходимо да приемате лекарства за диария.
Ако все още се чувствате зле след 48 часа или развиете треска, може да имате по-сериозна бактериална инфекция, което налага консултация с лекар.
5. Хемороиди
Хемороидите са вени в долната част на ректума и ануса, които се подуват. Обикновено се причиняват от напрежение при дефекация, неправилно хранене и наднормено тегло. Повечето възрастни страдат от хемороиди. Около половината от мъжете между 45 и 65 години са имали поне веднъж хемороиди.
Симптомите на хемороиди включват дразнене, болка, дискомфорт, сърбеж, подуване, възпаление и кървене.
Консумацията на храни с високо съдържание на фибри, използването на кремове за хемороиди, приема на лаксативи или използването на перорални болкоуспокояващи може да осигури известно облекчение.
За да избегнете развитието на хемороиди, яжте достатъчно фибри всеки ден, пийте много вода, избягвайте да вдигате прекалено тежки предмети, правете достатъчно упражнения, избягвайте седене за дълги периоди от време и не се напрягайте по време на изхождане.
6. Цьолиакия
Цьолиакия е неспособността да се преработва глутен. Той се съдържа в пшеницата, ръжта, ечемика и овеса. Когато хората, които имат цьолиакия, консумират глутен, възниква имунен отговор в тънките черва, който с течение на времето уврежда лигавицата им. Това може да попречи на усвояването на някои хранителни вещества.
Над 80% от хората, които имат цьолиакия, не знаят, че я имат. Симптомите включват загуба на тегло, умора, диария, депресия, анемия, подуване на корема, загуба на костна маса и гърчове.
Повечето хора могат да управляват симптомите, като се подложат на безглутенова диета.
Източници: