Сърдечносъдовите заболявания са предизвикателство пред целия Европейски съюз, но у нас преждевременната смъртност, тази под 65 години, е 4 пъти по-висока от средната за Съюза и 8 пъти по-висока от тази в страните лидери – Испания и тези в Скандинавия. Това е първостепенен проблем със съществен ефект върху икономиката.Това обясни проф. д-р Асен Гудев, член на Управителния съвет на Дружеството на кардиолозите в България, цитиран от БНР. Днес се навършват 50 години от създаването на дружеството.
“Ние губим най-ценните” хора за обществото, които имат най-голям опит. Не бива да си позволяваме толкова лесно да губим хора“, коментира още специалистът. Думите на проф. Гудев бяха в контекста на нуждата от Националния кардиологичен план, който цели да намали преждевременната смъртност от сърдечно-съдовите заболявания.
По думите му, следва да имаме мерило да гледаме на средствата в кардиологията като на инвестиция, а не като на разход.
„У нас се прилагат едни от най-модерните стратегии за лечение на сърдечносъдови заболявания. Има сравнително бърз достъп до нови лекарства и до някои от терапевтичните устройства, но е нужно координирано усилие за намаляване на случаите на инфаркт и инсулт и на последиците от тях“, каза още проф. Гудев. Той посочи, че в практиката трябва да се внедряват новите доказани методи на лечение, както и да се спират тези, които вече не са достатъчно ефективни. Много ми се иска в Националния кардиологичен план да гледаме на средствата в здравеопазване и по-специално в кардиологията като на инвестиция в здравето на нацията, в икономическото благополучие“, коментира още той.
В епохата на атеро-склеротичните сърдечносъдови заболявания има и такъв прочит на нещата – че лекуваме следствието. Имаме много повече работа, ако трябва да прилагаме превенцията. Превенцията включва промените в начина на живот, на социалните нагласи на хората, т.нар. социални детерминанти на здравето, коментира проф. Гудев, допълвайки, че това трябва да е държавна политика.
Страните, успели да пречупят кривата на сърдечносъдовите заболявания, са именно страните, успели да наложат мерки като ограничаване на тютюнопушенето, участие на хранително-вкусовата промишленост в производството на храни с по-малко сол и мазнини, промяна в нагласите за здравословен начин на живот, допълни той.