Въпреки че представляват 67% от работната сила в здравеопазването и социалните грижи, жените получават по-ниски заплати от мъжете и са в по-голям риск от несигурност на работното място, насилие и тормоз. Тези констатации са посочени в доклад на Световната здравна организация, разглеждащ секторите на здравеопазване и социални грижи през призмата на трудовата заетост, пола и заплащането на кадрите в тях.
Докладът набелязва недостатъчните инвестиции в системите за здравеопазване като основен двигател на неравенството между половете в сектора, което води до увеличаване на неплатената работа и намалено участие на работещите жени.
Данните сочат, че средната разлика в заплащането на жените и мъжете в здравеопазването надхвърля 24%. Освен това разликата в заплащането на жените и мъжете съществува дори в професии, в които жените са мнозинство, като например медицински сестри. Според анализа разликата в заплащането е особено голяма за жените, които имат деца, и за тези, принадлежащи към маргинализирани расови, етнически или миграционни групи. Отбелязва се, че по-ниското заплащане на жените рефлектира и на по-ниските обезщетения, на които те имат право, както и на размера на бъдещите им пенсии.
Въпреки че съставляват мнозинството в сектора на здравеопазването, жените все още и недостатъчно представени на ръководни и управленски позиции.
Обемът на неплатения женски труд в здравния дектор е нараснал по време на пандемията от COVID, сочат още данните от анализа. Също така жените са по-склонни от мъжете да загубят работата си или да имат нужда от почивка от професионални дейности, за да помогнат в грижите за семейството.
Докладът посочва, че жените здравни работници също са по-изложени на насилие и сплашване, често изостряно от фактори като расизъм и ксенофобия. В документа на СЗО се посочва, че има „обезпокоителни модели на насилие срещу жени, работещи в здравеопазването и грижите по целия свят“.
В Съединените щати приблизително 30% от жените лекари в академични институции съобщават, че са преживели сексуално насилие на работното място. В Южна Корея 64% от медицинските сестри съобщават за словесно насилие, докато 42% споделят за заплахи за насилие. В Непал 42% от жените здравни специалисти съобщават, че са преживели сексуален тормоз.
От СЗО набелязват и няколко конкретни цели, чрез които да се намалят неравенствата, а именно подобряване на условията на труд в секторите на здравеопазването и грижи, особено за професии с голямо присъствие на жени, подобряване на заплатите и осигуряване на равно заплащане за равностоен труд, борба с неравенството между половете, събиране на точни данни от националните статистики за целия положен труд и други.