СЗО с нова мрежа за обмен на информация за коронавируси

Световната здравна организация анонсира нова мрежа, свързана с обмена на данни за коронавируси – CoViNet. Целта й да улесни и координира глобалната експертиза и капацитет за ранно и точно откриване, наблюдение и оценка на SARS-CoV-2, MERS-CoV, както и нови коронавируси от значение за общественото здраве. CoViNet е мрежа от глобални лаборатории с опит в наблюдението на коронавирус при хора, животни и в околната среда.

CoViNet разширява референтната лабораторна мрежа на СЗО за COVID-19, създадена през първите дни на пандемията. Първоначално лабораторната мрежа беше фокусирана върху SARS-CoV-2 – вирусът, който причинява COVID-19, но амбицията е да изследва по-широк набор от коронавируси, включително MERS-CoV и потенциални нови коронавируси

В момента мрежата включва 36 лаборатории от 21 страни във всички 6 региона на СЗО.

Представители на лабораториите се срещнаха в Женева на 26- 27 март, за да финализират план за действие за 2024-2025 г., така че държавите-членки на СЗО да бъдат по-добре подготвени за ранно откриване, оценка на риска и отговор на здравни предизвикателства, свързани с коронавируса, посочват от организацията.

Срещата CoViNet обединява глобални експерти в областта на здравето на хората, животните и околната среда, възприемайки цялостен подход One Health за наблюдение и оценка на еволюцията и разпространението на коронавируса. Сътрудничеството подчертава важността на засиленото наблюдение, лабораторния капацитет, последователността и интегрирането на данни за информиране на политиките на СЗО и подпомагане на вземането на решения.

„Коронавирусите отново и отново демонстрират своя епидемичен и пандемичен риск. Благодарим на нашите партньори от цял ​​свят, които работят за по-добро разбиране на коронавирусите с висока заплаха като SARS, MERS и COVID-19 и за откриване на нови коронавируси“, каза д-р Мария Ван Керхов, изпълняващ длъжността директор на отдела за епидемична и пандемична готовност и превенция на СЗО.

Данните, генерирани чрез CoViNet, ще насочват работата на техническите консултативни групи на СЗО, изследващи еволюцията на вируса (TAG-VE), състава на ваксините и целят глобалните здравни политики и инструменти да се основават на най-новата научна информация.