Възстановяването на Изпълнителната агенция по трансплантации прието от правителството

Правителството прие дълго чаканото отделяне на администрирането на трансплантационния процес в България в отделна структура. С промени в Закона за лечебните заведения, приети от кабинета, се предлага преобразуване на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ чрез отделяне на дейностите по управление, координация и контрол на трансплантациите в България в самостоятелен държавен компетентен орган – Изпълнителна агенция по трансплантация. Мотивът е неефективното управление и координация на процесите, свързани с организацията на дейности за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантациите.

Припомняме, до преди 5 години трансплантационната дейност у нас се администрираше от самостоятелна структура – Изпълнителната агенция по трансплантации (ИАТ). През 2019 година депутатите решиха да прехвърлят дейността й към Изпълнителната агенция по медицински надзор (ИАМН), която има съвсем други функции. Това обаче не доведе до по-добри резултати – страната ни продължава да е на едно от последните места по брой извършвани трансплантации в ЕС. Причините за незадоволителните резултати, от които зависи спасяването на близо 900 души, очакващи трансплантация, са от различно естество, но значителна част от тях биха се решили с по-добра организация на трансплантационния процес в страната.

Встъпвайки в длъжност като здравен министър проф. Хинков даде заявка да възстанови трансплантационната дейност отново в самостоятелна структура, а в мотивите към промените се посочваше:
“След сливането през 2019 г. на Изпълнителна агенция по трансплантации с Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ не беше постигнат очакваният синергизъм при осъществяването на разнородните по своята същност функции, които изпълняваха двете агенции до онзи момент. Като резултат, от 2019 г. до момента се наблюдава намаляване на броя на извършваните трансплантации, а трансплантациите, които се осъществяват у нас през последните години, се дължат в голяма степен на ентусиазма на отделни лекари, а не на активни, насочени към обществото информационни действия и на административно-организационни усилия за стимулиране и мотивиране от страна изпълнителна агенция „Медицински надзор“

От МЗ си поставиха амбициозната задача ИАТ да бъде възстановена през февруари тази година, но това все още не факт. Без сериозни нормативни промени обаче, които да подобрят целия процес на донорство и трансплантации у нас, механичното възстановяване на ИАТ няма да е изпълнено със съдържание. А такива са крайно нужни, за да се даде шанс на стотиците чакащи за трансплантация български граждани.

Полина Тодорова