От 1 април отпада вариантът за предписване на антибиотик с хартиена рецепта. За това припомнят с писмо до съсловните организации от Министерство на здравеопазване във връзка с изтичане на гратисния период за хибридно предписване на антибактериални лекарствени продукти.
Електронната рецепта като компонент от Националната здравноинформационна система (НЗИС) е реализирана във Фаза-2 от изграждането на системата и функционира от месец юни 2021г., като тя обхваща, както предписването и отпускането на лекарствени продукти частично или напълно реимбурсирани от НЗОК, така и лекарствени продукти, предписвани с т.нар. „бели“ рецепти, а също и лекарствени продукти със специален режим на предписване и отпускане (т.нар. жълти и зелени рецепти). Важно е да се отбележи, че частично или напълно реимбурсирани от НЗОК лекарствени продукти се предписват и изпълняват само електронно от средата на 2021 г., а лекарствените продукти със специален режим на предписване се предписват и отпускат само електронно от средата на 2023 г. До момента този тип предписване и отпускане на рецепти функционират безпроблемно и осигуряват пълна и всеобхватна проследяемост на назначаваната терапия, заявяват от МЗ.
От там припомнят, че на 16.10.2023 г. бяха обнародвани промени, свързани със задължително електронно предписване на лекарствени продукти, предписвани при диабет, както и антибиотици. Впоследствие, след осъществен диалог и широк обществен консенсус, предвид настъпващия зимен период беше направено изключение за лекарствени продукти от фармакологична група: “Антибактериални лекарствени продукти за системна употреба”, за които се даде възможност да бъдат предписвани и на хартиена рецепта до 1 април 2024 г.
Целта на временното отлагане на задължението за предписване на електронна рецепта беше обосновано в най-голяма степен от даването на възможност да се отстранят някои несъвършенства в изготвената система, да се даде възможност на медицинските специалисти да привикнат на новия начин за тях начин за предписване на лекарствена терапия, както и поради по-голямото натоварване през есенно-зимния период, посочват от ведомството. От там допълват, че след 15.12.2023 г. средно на ден се предписват по 7000 „бели“ електронни рецепти. Процентът на отпускане на електронните рецепти за антибиотици за системна употреба достига 75% от предписаните.
Статистиката показва, че огромната част от медицинските лица, които са предписвали на рецепти по електронен път, продължават да се възползват от улеснението да ползват електронизираната система за предписване. От 17 529 лекари, които преди въвеждането на хибридния модел, са предписвали антибиотици по електронен път, в момента от възможността да предписват електронно рецепти за антибиотици се възползват 16 623 лекари.
При лекарите по дентална медицина се наблюдава, че 98% от тях продължават да предписват антибиотици само електронно. Броят на ветеринарните лекари, които предписват „бели“ електронни рецепти е 225, а броя на специалистите по здравни грижи – 31.
От началото на годината не са постъпвали сигнали от граждани или медицински специалисти по отношение на затруднения в предписването или отпускането на електронни рецепти, отбелязват още от МЗ.
В тази връзка електронното предписване на лекарствени продукти не следва да създава затруднения, още повече, че има натрупан опит с успешното предписване на електронни рецепти и протоколи на хронично болни, за лекарствени продукти реимбурсирани от Националната здравноосигурителна каса, а това е още една стъпка към усъвършенстване на лечебния процес в цялост, се казва още в писмото на министър Хинков. С пълния му текст може да се запознаете ТУК.