Екип от хирурзи в Бостън успешно трансплантира генетично модифициран свински бъбрек на жив пациент. Четиричасовата операция е била извършена на 16-ти март на 62-годишен мъж, страдащ от краен стадий на бъбречно заболяване, информират от Масачузетската обща болница (MGH). Пациентът, който е с диабет тип 2 и хипертония, е бил подложен на бъбречна трансплантация през 2018 г., но няколко години след това присаденият бъбрек започва да не функционира добре и се налага мъжът да бъде на диализа.
Това е поредният опит да се помогне на тежко болни пациенти чрез т. нар. ксенотрансплантация – процедура, при която се осъществява трансплантация на орган, клетки или тъкани, които са от животински произход. В медицинската история в САЩ вече има два случая на трансплантация на сърце от прасе на хора със сърдечна недостатъчност. За съжаление и двамата пациенти оцеляха два месеца след операцията. Трансплантацията на свински бъбрек обаче е първата по рода си. Преди това в САЩ бе трансплантиран бъбрек от генномодифицрано прасе на пациент в мозъчна смърт, което функционира около два месеца.
„Процедурата бележи важен крайъгълен камък в стремежа да се осигурят по-лесно достъпни органи за пациентите“, заявиха в изявление от болницата. Недостигът на органи е хроничен проблем по света и болницата в Бостън има повече от 1400 пациенти в списъка на чакащите за бъбречна трансплантация. Повече от 100 000 души в САЩ чакат за трансплантация на органи.
„Надяваме се, че този подход за трансплантация ще предложи спасение на милиони пациенти по света, които страдат от бъбречна недостатъчност“, каза д-р Тацуо Кавай, член на екипа, извършил операцията.
Свинският бъбрек, използван за трансплантацията, е бил генетично модифициран, за да се премахнат част от свинските гени и да се добавят определени човешки. Засега очакванията от манипулацията са обещаващи, а надеждата е, че ако трансплантацията бъде успешна, този вид операции ще помогнат на хиляди хора в цял свят.
„Седемдесет години след първата бъбречна трансплантация и шест десетилетия след появата на имуносупресивните лекарства, ние сме на ръба на огромен пробив в трансплантологията. Само в MGH има над 1400 пациенти в списъка на чакащите за бъбречна трансплантация. Някои от тези пациенти за съжаление ще умрат или ще се разболеят твърде много, за да бъдат трансплантирани поради дългото време на диализа. Твърдо съм убеден, че ксенотрансплантацията представлява обещаващо решение на кризата с недостига на органи“, коментира д-р Леонардо Риела, медицински директор в Клиниката за бъбречна трансплантация в болницата, под чието ръководство се е осъществила и трансплантацията.
Пациентът сподели, че се е съгласил с трансплантацията на бъбрек от прасе като начин да му се помогне, но и за да даде надежда на хилядите хора, които се нуждаят от трансплантация, за да оцелеят. Ако се докаже ефективността и безопасността на този тип трансплантации, прилагането им може да замени диализата, на която се подлагат 500 000 души в САЩ, които се нуждаят от нея, за да живеят.