Призив зa прекратяване на всички форми на обучение по хомеопатия в университетите изпратиха учени от Българската академия на науките. То е адресирано към ректорите на медицинските университети във Варна и Стара Загора. Те припомнят, че през 2022 г. ректорите на медицинските университети в София, Пловдив и Плевен, оценявайки вредите от хомеопатията и нейното преподаване, са прекратили всички форми на преподаване на хомеопатията в техните университети, посочвайки, че за това заслужават най-горещи адмирации.
Инициативата е на Форума за борба с лъженауката при БАН. Сред подкрепилите обръщението учени са имената на редица от най-видните български медици. През 2022 г. ректорите на медицинските университети в София, Пловдив и Плевен, оценявайки правилно вредите от хомеопатията и нейното преподаване, прекратиха всички форми на преподаване на хомеопатията в техните университети, посочват от БАН.
През последните години в редица големи държави, а напоследък и в Европейския съюз, настъпи определена промяна на официалното отношение към хомеопатията – от търпимост и безразличие, към активно неприемане и ограничения за разпространението на тази лъженаучна практика, се казва в становището на академиците.
В него се припомня, че през март 2015 г. Съветът за обществено здраве и медицински изследвания към австралийското правителство (NHMRC) публикува обширен доклад, в който се констатира, че “въз основа на оценката на доказателствата за ефективността на хомеопатията няма заболявания, за които да има сигурни доказателства, че хомеопатията е ефективна. Хората, които избират хомеопатията могат да изложат на риск своето здраве, ако отхвърлят или забавят лечението, за чиято безопасност и ефективност има сигурни доказателства”.
През април 2015 г. Националният институт за здравеопазването (NIH) към Министерството на здравеопазването на САЩ публикува доклад с названието “Хомеопатия”, в който се констатира, че има малко доказателства за това, че хомеопатията е ефективно лечение, че някои хомеопатични продукти съдържат значително количество ефективни съставки, които могат да причинят странични ефекти и лекарствени взаимодействия, а ключовите концепции на хомеопатията са несъвместими с основните понятия на химията и физиката. През 2015 г. FDA (Федералната агенция за контрол на храните и лекарствата на САЩ) обръща внимание на потребителите, че те не могат да разчитат на хомеопатичните продукти за лечение на астма. През септември 2016 г. Федералната търговска комисия на САЩ (FTC) стига до извода, че твърденията за ефективността на традиционните хомеопатични препарати “продавани без рецепта” се подкрепят само от хомеопатичните “теории” и няма валидни проучвания, използващи съвременни научни методи, доказващи ефективността на тези продукти. Препоръчва се рекламата на хомеопатичните продукти да информира потребителите, че няма научни доказателства, че продуктът действа и, че твърденията за лечебното му действие се основават само на “теориите” на хомеопатията от 1796 г., които не се приемат от съвременните специалисти по медицина.
Висшите медицински училища в България се радват на широко обществено признание, както у нас, така и в чужбина, защото подготвят висококвалифицирани специалисти, които практикуват модерна, базирана на съвременната наука медицина. В медицинските университети у нас се провежда висококачествена и световно призната научно-изследователска работа в най-модерните области на научната медицина. Преподаването на хомеопатия в медицинските университети, под формата на свободно избираеми предмети или специализации, трябва да се разглежда като недопустим анахронизъм в медицината, категорични са от БАН, изтъквайки цитираните становища.
Надяваме се, че нашият призив ще бъде чут и разбран правилно, тъй като цели укрепване на ефективността и авторитета на българското висше медицинско образование, се посочва в призива. Крайната ни обща цел е здравната ни система да се освободи от паразитиращите лъженаучни практики, да се повиши здравната култура на обществото ни и милиони българи да получават винаги само научнообосновано, ефективно и качествено лечение, отбелязват категорично учените.
Позицията е подкрепена от редица видни специалисти, сред които акад. д-р Богдан Петрунов, акад.д-р Лъчезар Трайков, акад.д-р Чавдар Славов, акад.д-р Ангел Гълъбов и много други техни колеги.
С цялото становище на БАН може да се запознаете ТУК.