Пандемията от COVID е довела до рязко увеличаване на случаите от туберкулоза

Пандемията от COVID е довела до рязко увеличаване на случаите от туберкулоза, сочат нови данни на Световната здравна организация. Близо 7000 допълнителни смъртни случая от туберкулоза са настъпили в Европейския регион на СЗО през трите години на пандемията от 2020 до 2022 г., в сравнение с това, което експертите очакваха въз основа на оценки преди 2020 г. Увеличената смъртност е пряк резултат от пандемията и не би била факт, ако усилията за диагностика и лечение на заболяването не са били прекъснати, отбелязват експертите от СЗО.

Данните са от последния доклад за наблюдение и мониторинг на туберкулозата на Регионалния офис на СЗО за Европа и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, който се публикува в навечерието на Световния ден за борба с туберкулозата – 24 март 2024 г.

Докладът подчертава, че регионът се възстановява, но все още изпитва въздействието на пандемията от COVID-19 върху тестването, диагностиката и грижите за туберкулоза.

„Последният ни доклад разкрива тежка, напълно предотвратима ситуация – хората, засегнати от туберкулоза, не бяха защитени по време на пандемията и 7000 от тях загубиха живота си поради прекъсване на услугите за лечение на заболяването“, заяви д-р Ханс Клуге, регионален директор на СЗО /Европа. Докладът също така разкрива друга развиваща се, предотвратима трагедия – разпространението на резистентната към лекарства туберкулоза продължава да нараства, допълни той.

Призоваваме националните власти да засилят програмите за тестване за туберкулоза, да диагностицират своевременно и да прилагат най-новите насоки на СЗО, апелира Клуге. След пандемията от COVID-19 все още имаме дълъг път пред нас за постигане на целите за елиминиране на туберкулозата. Навременното укрепване на профилактиката, тестването и лечението са ключови елементи в борбата с туберкулозата и всяко забавяне води до по-нататъшно страдание и смърт, посочи и директорът на ECDC д-р Андреа Амон.

Отчетените данни показват повишен брой диагностицирани в сравнение с предходната година. През 2022 г. 38 от 53 държави-членки на СЗО/Европа съобщават за увеличен брой на случаите на туберкулоза. Общият общ брой достига повече от 170 000 случая.

Притеснително е, че средно само 6 от 10 лечения на туберкулоза, използващи лекарства от първа линия, са били успешни при излекуване на инфекцията в страните от ЕС/ЕИП. Като цяло в европейския регион 7 от 10 лечения на туберкулоза са излекували инфекцията на пациентите. Това са най-ниските нива от десетилетие, което показва възможни проблеми със спазването на лечението и вероятни пропуски в мониторинга на резултатите от лечението, посочват от СЗО. От там поясняват, че ако е правилно планирано и проведено, лечението на туберкулоза трябва да е успешно при приблизително 9 от 10 пациенти, заразени с щамове, които реагират на антибиотиците рифампицин и изониазид. Също така пораждат загриженост признаците, че лечението на съпътстващата инфекция с туберкулоза и ХИВ е неоптимално. Само 48% от пациентите с туберкулоза и ХИВ в Европейския регион на СЗО и 54% в ЕС/ЕИП, които са започнали лечение на туберкулоза през 2021 г., са били излекувани.

За да се ускорят усилията за постигане на крайните цели за туберкулоза, СЗО и ECDC препоръчват увеличаване на усилията за активно намиране и лечение на липсващи случаи на заболяването чрез засилване на тестовете за туберкулоза, предоставяне на възможности за превантивно лечение на всички, които се нуждаят от тях и пълно прилагане на съвременни, кратки и изцяло орални схеми на лечение.