На днешния 21 март отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун. Тази дата не е избрана случайно. Синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.
За първи път денят е отбелязан по време на VI световен симпозиум посветен на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година, по инициатива на Европейската и Международна асоциации с цел превенция и помощ на хората със синдрома на Даун.
Това е ден за подкрепа от страна на обществото към хората, родени с тази генетична аномалия и техните семейства. Синдромът е с различна тежест на протичане и засягане при отделните хора, причинявайки интелектуални затруднения и изоставане в развитието. Това е най-често срещаното хромозомно заболяване и причина за проблеми в обучението при деца. Въпреки това, от изключителна важност е подкрепата на тези деца, за да могат да развиват умения, да водят достоен и независим живот, отбелязват от БНР.
В България терапията на деца със Синдром на Даун не се заплаща от държавата. За осигуряването й се борят семействата на хората с Даун, неправителствени организации и други.