Д-р Стефани Шкетиева: Кръводаряването е кауза, която може да помогне на мнозина

„Реших да се включа в акцията по кръводаряване на УМБАЛ Бургас заради добрата кауза, която стои зад кръводаряването“. Това сподели пред Medical News д-р Стефани Шкетиева, специализант по съдебна медицина в УМБАЛ Бургас, която се включи в скорошната инициатива на лечебното заведение съвместно с полицейски служители, които дариха кръв. Кампанията се провежда за втора поредна година.Идеята на кампанията бе младите лекари на болницата, съвместно със системата на МВР да привлечем повече хора в инициативата. Надявам се да успели поне донякъде да помогнем“, сподели д-р Шкетиева.

Тя припомни, че от кръвопреливане се нуждаят пациенти в различни състояния, сред които не само пострадали в инциденти, но и хора, имащи нужда от планови и спешни хирургични и акушерски интервенции, от лечение на злокачествени заболявания и други.

Снабдяването с кръв е трудно, защото кръвопреливане се налага не само за пострадали в катастрофи, но и при редица други случаи. Ежедневно в хематологията има пациенти, които се нуждаят от кръвопреливане, а кръв няма, особено от по-редките групи – при тях проблемът е голям. В такива случаи започва едно издирване на хора с редки кръвни групи, за да може да се помогне”, обясни д-р Шкетиева.

Тя отбеляза, че няма достатъчно кръводарители. “На практика всеки човек, който не приема лекарства, може да кръводарява през определено време и така да помогне на нуждаещи се пациенти, без това по никакъв начин да повлиява на здравето му, дори напротив”, допълни лекарката. Според нея държавата не може да принуди хората да даряват кръв, но ако обществото има самосъзнание за това, с неособено големи усилия би могло да помогне. „Когато се привлече вниманието за някой нуждаещ се пациент, често това са родилки, се вижда, че хората са съпричастни и искат да помогнат. Това обаче не може да е ежедневие, не може всеки ден да имаме кампания за кръводаряване“, посочи д-р Шкетиева.

По думите й малкото кръводарители в страната са една от причините за черния пазар на кръв у нас, който продължава да съществува. „Количеството кръв, което е прелято на съотвения пациент, след това трябва да се възстанови в Кръвна банка. В повечето случаи близките на нуждаещите се трудно намират кръводарители и затова предпочитат по-лесния начин да заплатят на някого“ , каза тя.

Medical News припомня и някои основни факти за кръводаряването:

  • Всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години, който тежи повече от 50 кг, не е приемал никакви медикаменти поне 48 часа може да стане дарител.
  • Мъжете могат да даряват кръв 5 пъти в рамките на една календарна година, а жените – 4 пъти, като интервалът между две кръводарявания трябва да бъде минимум 2 месеца.
  • Съгласно нормативната уредба в България дарената кръв се използва за лечение на пациенти само в пределите на страната и в редки изключения и за тежко пострадали наши сънародници в чужбина).
  • Кръводарителят дарява 450 мл. кръв.
  • Всички консумативи, които се използват по време на кръводаряването са индивидуални, стерилни и за еднократна употреба. Не съществува никаква възможност от заразяване със СПИН или друга инфекция, предавана по кръвнен път.
  • Кръводаряването е полезно. То стимулира процес на обновяване на кръвните клетки и увеличава защитните сили на организма.
  • Кръводарителите получават 2 дни платен отпуск, подкрепителна закуска, а при излично изявено желание и резултатите от направените изследвания за СПИН, хепатит В и С, сифилис и кръвна група.


Повече информация за това къде може да дарите кръв е достъпна в сайта на Националния Център по Трансфузионна Хематология.

Полина Тодорова

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email