БЛС за пореден път настоя за задължително продължаващо медицинско обучение

Българският лекарски съюз за пореден път напомни за важността на приемането на задължително продължаващо медицинско обучение. Темата бе повдигната от председателя на съсловната организация д-р Иван Маджаров на събитие по повод отбелязването на 25-годишнината от създаването на НЗОК.

„Очакваме най-после депутатите да направят продължаващото медицинско обучение задължително за лекарите“, заяви д-р Маджаров. Той посочи, че все още за съжаление ПМО няма задължителен характер за медиците в България, а това е инструментът, който да спомогне да се контролира продължаващата им квалификация. По думите му след като бъде ПМО стане задължително, ще се изработят и механизмите за прилагането му. Д-р Маджаров беше категоричен, че плащането за медицинската дейност трябва да бъде обвързано с качеството.

Припомняме, по време на VI-я Национален конгрес на съсловната организация в края на миналата година стана ясно, че Българският лекарски съюз ще настоява Продължаващото медицинско обучение (ПМО) да стане задължително. От съсловната организация бяха обявили, че ще предложат иницииране на законодателна инициатива за изработване на Наредба за задължително продължаващо медицинско обучение. Според БЛС надграждаща квалификация трябва да е задължителна, като се създадат условия за стимули, но и санкции. ПМО трябва да се провежда от медицинските университети, министерствата на образованието и здравеопазването, научните дружества по специалности и други акредитирани институции бе изразеното тогава мнение на съсловната организация.

Необходимостта от въвеждане на задължително ПМО за лекарите бе обсъдена и на заседание на здравната комисия наскоро, когато бе разгледан и случаят „Даная“. „Със сигурност ще намерим тази законодателна инициатива“, заяви тогава председателят на парламентарната комисия по здравеопазването проф. Костадин Ангелов

Полина Тодорова