По-голям обхват с изследвания и диагностика в извънболничната помощ залага Анексът към НРД

Възможност за по-голям обхват с изследвания и диагностика в извънболничната помощ, улеснен достъп до направления за ядрено-магнитен резонанс, по-голям болничен престой за пациентите с инсулт, по-добро финансиране на тежките медицински дейности в болниците – това са част от промените, договорени между Българския лекарски съюз и НЗОК. В Министерството на здравеопазването управителните съвети на Българския лекарски съюз и на Българския зъболекарски съюз подписаха анексите към Националните рамкови договори за медицинските и денталните дейности. Те ще влязат в сила след обнародването им в Държавен вестник.

„С този анекс подобряваме достъпа на пациентите до еднодневни медицински процедури, осигурява се по-лесна и по-всеобхватна диагностика в извънболничната помощ“, обясни председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. „За мен голямото постижение е, че наистина има достатъчно средства, за да не се замисля личният лекар или специалистът дали да изпрати пациента за изследване не само за профилактика. Понякога назначен по-широк пакет изследвания по повод остро заболяване, може да доведе до откриване на състояние, за което не се подозира. Колкото по-добре изследваме, диагностицираме и преглеждаме пациентите извън болниците, толкова по-малко ще се налага те да влизат в болница“, коментира още той.

„Акцентът е върху извънболничната помощ и високотехнологичната медицина в болничната помощ“, подчерта председателят на БЛС.

„Най-голямото увеличение е в областта на профилактиката на заболяванията. Смятаме, че когато хората се възползват от тези профилактични преледи, ще могат и да бъдат диагностицирани в най-ранната фаза на дадено заболяване. В зависимост от възрастта и пола на човек изследванията ще са много по-богати, по-чести и с повече възможности“, обясни и заместник-здравният министър доц. Михаил Околийски. Те засягат различни прегледи в сферата на онкологията – за рак на маточната шийка, на гърдата, на простатата и други. „Направленията ще бъдат давани от общопрактикуващия лекар без забавяне“, посочи той.

Ключов момент в анекса за медицинските дейности е улесненият достъп до ЯМР. Занапред няма да се изисква разрешение от директора на РЗОК, което се очаква да намали сериозно времето за получаване на направлението от пациентите. Броят на направленията ще се определя на исторически принцип, а при изчерпването им специалистите ще могат да подават заявление за още бройки към РЗОК, като те ще се разглеждат пo старата методика, обясни за Medical News управителят на НЗОК Станимир Михайлов. „Когато се изчерпа броят, се преминава към стария принцип, подава се заявление към Касата и се дават допълнителни бройки, има резерв“, посочи той.

Анексът залага и по-добро заплащане за медицинските центрове, които разполагат с клинична лаборатория и извършват образна диагностика. Това ще им даде възможност и за закупуване на нова апаратура.

Министерството на здравеопазването планира и широка кампания, свързана с профилактичните прегледи. Като част от нея се планира и създаване и профилактичен календар с информация за прегледите, на които пациентите имат право.

Анексът залага и промяна в болничните грижи за инсулт, като пациентите с тежък инсулт ще се лекуват в болница до 10 дни, а не както досега – четири. Също така при случай на политравма, лечебното заведение, оказало комплексно лечение, ще получи заплащане не само по една клинична пътека, а за всички оказвани грижи. Д-р Маджаров отбеляза, че най-голямо увеличение в цените на пътеките за залага за най-тежките пътеки във всяка специалност, а целта е да има и по-голям интерес към тях.

Считано от 1 март 2024 г. е заложен и ръст в цените за детското и майчиното здравеопазване, в хирургичните дейности, ендокринологията, кардиологията, пневмологията, анестизиологията и интензивното лечение и др., като среднопретегленото увеличение на база отчетените обеми на исторически принцип възлиза общо на 10%. Други промени в болничната медицинска помощ се отнасят до лечението и проследяването на онкологично болните пациенти по клиничните пътеки и процедури – то вече ще бъде без ограничения и ще се включва към дейностите, за които се определят индикативни стойности (като раждане и хемодиализа), заплащани от НЗОК. Палиативните грижи за пациентите с онкологични заболявания се увеличават с пет дни и ще бъдат 30 дни, вместо сегашните 25.

Председателят на БЗС д-р Николай Шарков отбеляза от своя страна, че този договор дава по-добри условия за лекарите и за пациентите. Той обясни, че са отделени три милиона лева за зъботехническа дейност, които ще облекчат доплащането от страна на пациентите за нея. При денталните дейности е договорено увеличение на цените на всички дейности в сила от 01.01.2024 г. с 14%, както и отпадане на доплащането от пациента при „Обстоен преглед със снемане на орален статус – в т.ч. еднократен допълнителен преглед за бременни“ от 1,80 лв., което се включва в стойността, заплащана от НЗОК. Управителят на НЗОК Станимир Михайлов посочи, че по време на преговорите  експертите са се водили от интереса на пациента и са заложени контролни механизми, гарантиращи ефективно и по-справедливо разпределяне на средствата на НЗОК.  

Припомняме, с анекса се залага и отлагане на санкциите до юни за болниците, които не успеят да подсигурят минималните заплати спрямо нивата на КТД.  Те ще бъдат само за щатовете, за които не са достигнати необходимите прагове на възнагражденията.

Полина Тодорова