Санкции за лечебните заведения, които все още не предлагат възнаграждения на персонала си, спрямо минималните нива, договорени в Колективния трудов договор – това се предлага в проекта на анекс на Националния рамков договор 2023-2025 между БЛС и НЗОК. Параметрите му ще бъдат разгледани на извънредния събор на съсловната организация на 17 февруари.
Припомняме, последният подписан колективен трудов договор за здравния сектор е от 2022 година и в него се предвиждаше не по-малка заплата от 2000 лева за лекар, 1500 лв. за старша медицинска сестра и 910 лв. за санитари. За да се намали голямата „ножица“ в заплащането между различните специалисти и с цел гарантиране на минимална база на възнаграждение, бе въведен механизъм за обвързване на стартовите заплати на медиците, разписани в Колективния трудов договор през текстове в Националния рамков договор, но този подход бе атакуван в съда, основно от частни болници. В крайна сметка в НРД за медицинските дейности, подписан през септември миналата година, залегнала клауза за обвързване на минималните заплати на медиците спрямо нивата в КТД. В него се залагаше и шестмесечен гратисен период, през който няма да има санкции за болниците, чиито мениджъри не успеят да подсигурят основни заплати за работещите спрямо основните нива, договорени в Колективни трудов договор за отрасъл здравеопазване, който изтече.
Спрямо предложеното сега, когато изпълнител на болнична медицинска помощ, не изпълни задълженията относно основните трудови възнаграждения на медицинските специалисти, директорът на РЗОК, налага санкция в размер от 200 до 500 лв. за всеки отделен случай. За повторно нарушение глобата е в размер от 500 до 1 000 лв. за всеки отделен случай.
В анекса заляга и клауза, според която ще има и глоби, когато съотношението между максималното и минималното брутно трудово възнаграждение на медицинските специалисти в лечебните заведения е повече от 15 към 1. Те ще са в размер от 3 000 до 5 000 лв., а при всяко следващо нарушение в рамките на същата календарна година, „финансовата неустойка“ ще е в размер от 8 000 до 15 000 лв.
Целта на тези мерки е да се намали „ножицата“ между заплатите на директори и персонал в лечебните заведения, която в определени места е огромна.
С проекта и останалите нови моменти в него, които касаят обеми и цените на медицинските дейности, може да се запознаете ТУК.