Броят на личните лекари в страната намалява. Тенденцията, за която от години алармират представители на съсловието, се потвърждава от справка, изготвена за Medical News от НЗОК.
От нея става ясно, че в последните пет години е налице непрекъснат спад в броя на семейните лекари. Според данните на Касата през 2023г. общопрактикуващите лекари, които имат договор с НЗОК, е 3933. Година по-рано той е бил 3993, а 2021 – 4059. През 2020 година личните лекари, сключили договори с фонда, са били 4149, а през 2019 – 4229.
Намаляването в броя на семейните медици води и до увеличаване на пациентите, които се обслужават от практикуващите и данните го доказват. Общият брой на новорегистрираните лица при всички лични лекари в страната през изминалата година е бил 95 122, от които близо 67 000 са деца. За сравнение, пет години по-рано, в листите на ОПЛ са били включени около 80 000 пациенти, от които 70 000 на възраст до 18 години. Данните сочат, че през 2022 г. един семеен лекар е обслужвал 1 757 лица. През предходната година този брой е бил 1711.
На практика, броят на личните лекари в страната е най-голям в структурата на лекарите по специалности. По данни на НСИ осигуреността с общопрактикуващи лекари за страната е 6.0 на 10 000 души от населението. Проблемът е обаче тяхната разпределеност, големият брой пациенти, които обслужват, както и застаряването на гилдията на семейните лекари – по данни на БЛС, едва под 13-14% от общопрактикуващите медици у нас са под 50-годишна възраст.
В скорошен доклад на на Съвета за икономически анализи се посочваше, че най-сериозен дефицит в системата на здравеопазване у нас се очертава по отношение на медицинските сестри, общопрактикуващите лекари и психиатрите. Авторите на проучването алармираха, че има недостиг от приблизително 1000 общопрактикуващи лекари. Най-голям дефицит има в София, където не достигат близо 200 семейни лекари, Бургас – с липса на над 100 лекари и Пловдив с недостиг на над 70 лекари.
По данни на Министерство на здравеопазването за периода 2012-2021 г. общият брой на лекарите с придобита специалност по „Обща медицина“, които биха могли да се влеят в потока на общопрактикуващите лекари, възлиза на приблизително 1,700. Въпреки тази относително висока стойност за същия период по данни на НСИ се наблюдава нетен спад от 647 общопрактикуващи лекари. Също така през последните години броят на придобиващите такава специалност намалява, като през 2021 г. достига до 59 лица, гласи още анализът с автори Ралица Симеонова-Ганева и Калоян Ганев – преподаватели в Софийския университет.
Нуждата от мерки и политики, които да осигурят повече лични лекари в страната, бе обсъдена на кръгла маса в парламента миналата година, посветена на кадровата криза в първичната извънболнична помощ. Тя бе организирана от комисията по здравеопазване, Българския лекарски съюз, както и от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Активни мерки след нея по поставените проблеми все още не са предприети.
Полина Тодорова