УМБАЛ „Света Анна“ София с хеликоптерна площадка

Първата болнична вертолетна площадка в София получи регистрация. Тя се намира в УМБАЛ „Света Анна“ София, а министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков връчи на изпълнителния директор д-р Славчо Близнаков документите за регистрация на вертолетното летище в болницата. Площадката е първата в столицата, която е регистрирана съгласно изискванията на европейското и българското законодателство за регистрация на болнични вертолетни летища. Тя ще бъде включена в системата за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS).

„Болница „Света Анна“ е изградила място за кацане на хеликоптери още преди години. Тук са кацали хеликоптери, но това е нещо съвсем различно, защото сега сме част от една цялостна национална система за оказване на спешна помощ по въздух. Едно е да си изолиран, друго е да си част от тази система, което е огромен напредък в спешната помощ“, посочи директорът на болницата д-р Славчо Близнаков, цитиран от БТА. Той припомни, че в годините назад е имало около десет спешни случая, в които площадката е била използвана. 

“При добри климатични условия първият медицински хеликоптер идва на 31 януари, прелитайки от Италия до България”, съобщи от своя страна министърът на транспорта Гвоздейков, посочвайки, че има потвъжденит от италианския производител на машината – фирмата „Леонардо“. 

Плановете се до края на годината у нас да пристигнат още два хеликоптера, като общият брой на машините по проекта е осем. Графикът предвижда в края на юни тази година да пристигне вторият хеликоптер, предвиден за оперативната база в Долна Митрополия, а през декември се очаква третата машина, който ще е на разположение в оперативната база в Сливен.

Припомняме, хеликоптерите се доставят у нас по проекта Helicopter Emergency Medical Service (HEMS).

Припомняме, на територията на страната се очаква да бъдат изградени общо шест оперативни бази на бъдещата система за спешна помощ по въздух, а разположението им дава възможност до всяка точка на страната да могат да достигат два хеликоптера едновременно, спазвайки правилото за „златния час“. 

Първото у нас лицензирано болнично вертолетно летище бе официално открито през ноември в МБАЛ „УниХоспитал“

За момента, общият брой на болниците в страната, които ще имат хеликоптерни площадки, е 22, става ясно от отговор на Министерството на здравеопазването до Medical News. Шест болници са с вече изградени площадки или в процедура по лицензиране. Освен столичната УМБАЛ „Св. Анна“, площадка бе открита и в МБАЛ Унихоспитал в Панагюрище, а в процедура са още 4 – УМБАЛ „Света Марина“ Варна, УМБАЛ „Лозенец“, МБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков” ЕАД и УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД, гр. Пловдив.

От МЗ уточняват, че с Постановление на Министерски съвет са одобрени разходи за изграждане на болнични вертолетни летища в държавни лечебни заведения с над 50 на сто държавно участие в капитала. Към настоящият момент тече процедура по геодезическо заснемане и изготвянето на аеронавигационно изследване/проучване на терените за изграждане на болнично вертолетно летище на лечебните заведения, определени с него.

 Ето и държавните болници, в които ще има хеликоптерни площадки:

 Лечебно заведениеГрад
1УМБАЛ „БУРГАС“ АДБУРГАС
2УМБАЛ „Д-Р ГЕОРГИ СТРАНСКИ” ЕАДПЛЕВЕН
3УМБАЛ ,,СВЕТИ ГЕОРГИ“  ЕАДПЛОВДИВ
4УМБАЛ „ПЛОВДИВ“ АДПЛОВДИВ
5УМБАЛ ,,ПРОФ. Д-Р СТОЯН КИРКОВИЧ“ АДСТАРА ЗАГОРА
6УМБАЛ „КАНЕВ“ АДРУСЕ
7УМБАЛ „ЛОЗЕНЕЦ“ ЕАДСОФИЯ
8УМБАЛ „СВЕТА АННА“ – СОФИЯ АДСОФИЯ
9УМБАЛ „ПРОФ. Д-Р АЛЕКСАНДЪР ЧИРКОВ” ЕАДСОФИЯ
10МБАЛ „Д-Р ИВАН СЕЛИМИНСКИ“ АДСЛИВЕН
11МОБАЛ „Д-Р СТЕФАН ЧЕРКЕЗОВ“ АДВЕЛИКО ТЪРНОВО
12МБАЛ „ДОБРИЧ“ АДДОБРИЧ
13МБАЛ „Д-Р АТАНАС ДАФОВСКИ”АДКЪРДЖАЛИ
14МБАЛ „Д-Р СТАМЕН ИЛИЕВ” АДМОНТАНА
15МБАЛ „ПАЗАРДЖИК“ АДПАЗАРДЖИК
16МБАЛ “Д-Р БРАТАН ШУКЕРОВ” АДСМОЛЯН
17МБАЛ „ХАСКОВО“ АДХАСКОВО
18МБАЛ “СВЕТА ПЕТКА” АДВИДИН
19МБАЛ „СИЛИСТРА“ АДСИЛИСТРА
20МБАЛ „ШУМЕН“ШУМЕН


От ведомството посочват, че освен това представители на местната власт също имат интерес да самофинансират изграждането на вертолетни летища към болниците в градовете си. Лечебни заведения за болнична помощ, които желаят да изграждат и регистрират болнични вертолетни места за кацане/излитане, следва да подадат към Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ заявление заедно с нужната документация, посочват от там.

По думите на зам.-министър Илко Гетов вече са подготвени три медицински екипа, които да оказват помощ по въздух. Обученията на медиците започнаха през миналата година. Те бяха изпратени в края на миналата година на 5-дневно обучение в Центъра за подготовка на медицински екипи в Италия. Медиците ни са получили медицински сертификати за годност за летателна работа и са преминали курс на обучение за работа на борда на въздухоплавателното средство, както и опреснителни допълнителни курсове по отношение на реанимационни техники и спешна медицина.

Припомняме, за координиране на дейността у нас бе създаден и Център за спешна медицинска помощ по въздух. В новата структура ще работят стационарни диспечерски екипи, които ще са ангажирани в координационната централа и мобилни спешни екипи.

Според Плана за възстановяване и устойчивост се залага създаване на „система за предоставяне на модерна и квалифицирана спешна медицинска помощ по въздух в рамките на така наречения ”златен час“ с последващ транспорт на пациенти и ранени, при необходимост, от и до всяка географска точка на страната, транспорт на пациенти между медицинските заведения и доставяне на медицинско оборудване, кръв, органи и лекарства. Очакванията са така да има спад с приблизително 20% в броя на смъртните случаи от пътнотранспортни произшествия, трудови злополуки, специфични заболявания, изискващи спешна медицинска помощ в рамките на час.

Полина Тодорова