Американското онкологично дружество публикува своя доклад, свързан с най-новите тенденции около разпространението, смъртността и други факти, касаещи онкологичните заболявания в САЩ, информира Medical News Today.
Данните показват, че общата смъртност от рак продължава да намалява (с 33% от 1991 г. насам) поради ограничаване на тютюнопушенето, по-ранното откриване на някои видове рак и подобреното лечение, включително последните разработки в таргетните терапии и имунотерапията. Напредъкът обаче изостава в сферата на превенцията, тъй като честотата продължава да нараства за 6 от 10-те най-големи видове рак. Това са ракът на гърдата, на простатата, на шийката на матката, на панкреаса, орофаринкса, на черния дроб (при жените), бъбреците и меланома, както и при колоректалния карцином сред младите възрастни.
Въпреки че общата смъртност от рак продължава да намалява в САЩ, Американското онкологично дружество съобщава за първи път, че ракът на дебелото черво и ректума са се превърнали във водещи причини за смърт от рак сред хората под 50-годишна възраст. За сравнение през 1998 г. той е заемал четвърто място като причина за смърт сред онкологичните заболявания.
През 1998 г. ракът на белия дроб е бил водещата причина за смърт от рак при младите възрастни мъже, причинявайки два и половина пъти повече смъртни случаи от колоректалния рак (4027 срещу 1638). През 2021 г. този модел се обръща и колоректалният рак става причина за два пъти повече смъртни случаи от рак на белия дроб, който заема трето място по смъртност след туморите на мозъка и на други нервни системи. Заболяването става и втора причина за смъртност от рак сред младите жени. До 1999 г. той е заемал четвърто място, но вече е втори след рака на гърдата, който все още води с голяма разлика (2251 смъртни случая през 2021 г.),сочат данните.
Според доклада ракът на простатата, ракът на белите дробове и колоректалният рак представляват почти половината (48%) от всички онкологични диагнози при мъжете през САЩ, като само ракът на простатата представлява 29% от всички диагнози. При жените ракът на гърдата, ракът на белия дроб и колоректалния рак представляват 51% от всички нови диагнози, като само ракът на гърдата представлява 32% от случаите.
„Нарастващата честота на колоректален рак при хора, родени след 50-те години на миналия век може да се дължи на различни причини, които в момента се изследват. Сред тях са затлъстяване, промени в диетата и/или чревния микробиом, включително консумация на високо преработена храна, заседнал начин на живот, прекомерна употреба на антибиотици и дори излагане на микропластмаси в червата и т.н.“, обясни д-р Ребека Сийгъл, старши научен директор в Американското общество за борба с рака и водещ автор на доклада. „Увеличаването на колоректалния рак при хора под 50 години е еднакво при мъжете и жените, което предполага, че причината не е хормонална или ендогенна, а се дължи на външна среда или промени в поведението“, добави тя.
„Вече няколко десетилетия забелязваме, че пациентите, които идват в нашата клиника, са по-млади и по-млади. Данните от доклада доказват тази тенденция”, коментира и д-р Кими Нг, директор на Центъра за колоректален рак при ранно начало в Dana-Farber Cancer Institute в Бостън. Специалистът обаче признава, че не всички пациенти, които са с тази диагноза, отговарят на профила на хора, които не се грижат за здравето си. “Подозираме, че комбинация от фактори на околната среда може да е отговорна за променя в нашите микробиоми или имунната ни система, което ни кара да станем по-податливи на тези видове рак в по-млада възраст“, посочи той.
Според прогнозите приблизително 611 720 души в Съединените щати ще умрат от рак през 2024 г., което съответства на приблизително 1680 смъртни случая на ден. Най-много ще са смъртните случаи от рак на белия дроб, колоректума и панкреаса.
Обикновено ракът на дебелото черво се наблюдава при по-възрастни хора на възраст над 50 години. Въпреки това, той може да засегна хора на всяка възраст.
Типичните симптоми на рак на дебелото черво включват:
- кървави изпражнения
- честа диария или запек
- болки в стомаха, спазми и/или подуване на корема
- умора
- необяснима загуба на тегло
Колкото по-рано бъде засечен колорекалният рак, толкова по-добри са възможностите за лечение и потенциалният резултат. Петгодишната преживяемост е 91%, ако ракът бъде открит, преди да се разпространи извън дебелото черво или ректума.
Специалистите дават и някои съвети, с които може да се намали рискът от заболяването:
- Физическа активност от поне 30 минути пет дни в седмицата
Избягване на консумацията на преработени храни - Ограничаване на приема на червено месо
- Неподценяване на симптоми като ректално кървене, стомашна болка и загуба на тегло
- Ограничаване на тютюнопушенето
Източник: https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.3322/caac.21820