На днешния 21 януари се отбеляза Денят на родилната помощ. В този ден се изказва благодарност на лекарите и акушерите, които посрещат в ръцете си новия живот, а също и на бабите и възрастните жени, които са помагали на родилките.
Празникът на гилдията, известен още като “Бабинден” е обявен официално за “Ден на родилната помощ” през 1951 година и става професионален празник на всички работещи в сферата на акушерството и гинекологията.
Денят е повод да се обърне внимание и на проблемите, свързани с родилната помощ у нас и липсата на достатъчно на брой кадри.
Недостигът на акушерки е толкова осезаем, че някои болници се отказват да поддържат АГ отделение, други са принудени да затворят вратите на тези структури, засега временно“. Това се казва в Поздравителен адрес на председателя на УС на БАПЗГ Милка Василева и зам.-председателя на УС на БАПЗГ Антоанета Димитрова.
В поздравлението се посочва, че акушерките в България са два пъти по-малко от нуждите на българската здравна система, средната възраст на работещите акушерки е 49 години, а графиците се връзват благодарение на големия брой работещи пенсионирани акушерки. БАПЗГ формулира исканията на акушерките, които определя като разумни: повече възможности за продължаващо обучение и кариерно развитие, устойчиво нарастване на трудовите доходи според степента на професионална квалификация, приемане и спазване на изискване за минимален брой акушерки в различните лечебни звена, финансиране от НЗОК на дейностите в индивидуалните и груповите акушерски практики в извънболничната помощ.
В поздравителния адрес се казва още: „БАПЗГ за пореден път заяви необходимостта от спешни мерки за спасяване на съсловието през декември миналата година в открито писмо до отговорните институции. И днес отново заявяваме: отнякъде трябва да се тръгне, защото нашите професии са незаменими, практически вечни. Кой може да замени акушерските дейности и акушерските грижи?! Могат ли да се раждат нашите деца без Добри орисници, които да ги посрещат със знание и любов?!
Наясно сме, че без обществен консенсус и политическа воля няма да се даде старт на дълго отлаганите промени. Броят на жените, които не са преминали женска консултация, ще се увеличава. Ще нараства броят на жените, които раждат прекалено рано или прекалено късно. Ще се увеличават жените, които раждат в линейки, заради закрити АГ отделения. Ще расте броят на тези, които избират оперативното родоразрешение, които отказват да кърмят децата си, които изпадат в следродилна депресия…
Ние не искаме това да се случи! Отдавна не вярваме на голи обещания! Време за отлагане няма! Убедени сме, че промените трябва да се набележат още в началото на 2024 година и да се въвеждат поетапно с посочени срокове, отговорни институции и лица. Само така ще успеем да изградим устоите на едно по-сигурно и по-защитено бъдеще, посочват от асоциацията.