Акредитираха първите програми за обучение по палиативни и гериатрични грижи у нас

Две нови научни специалности, посветени на грижите за застаряващите и тежко болните пациенти, ще се изучават у нас. Това са специалностите по палиативна и гериатрична медицини, които вече са акредитирани от Националната агенция за оценяване и акредитация, съобщи за Medical News проф. д-р Любима Деспотова-Толева, която е председател на Българското дружество по продължителни грижи и палиативна медицина и постоянен член на двете най-големи световни организации в тази областWHPCA и IAHPC. Програмите са създадени от колективи от три университета под нейно ръководство. За пръв път у нас в Медицинския университет в Пловдив в сътрудничество с Тракийския университет и МУ-Плевен по тези две научни специалности ще се обучават докторанти. Специално за медията ни проф. Деспотова-Толева даде подробности за програмите и обясни защо те са изключително нужни.

Защо са нужни подобни програми?

Европейските граждани, включително и българите живеят все по-дълго – средната продължителност на живота в България постепенно и непрекъснато се увеличава. Съществен принос в този процес има по-здравословния начин на живот и подобрените медицински и хигиенни грижи. Това се отразява и на възрастовата структура на населението, като се увеличава средната възраст и нараства броя на старите хора. Според някои общи прогнози се очаква почти трикратното им увеличение до 2050 г., което ще увеличи и броят на уязвимите, немощни стари хора. Бързото стареене на обществото изисква предприемането на изпреварващи мерки и готовност за справяне с проблемите на стареещото население. Основна роля в стратегиите за справяне на обществото заема обучението на лекари и други здравни и немедицински специалисти по проблемите на гериатрията и геронтологията и осигуряването на медицински, научни и обществени ресурси и политики, обяснява проф. Деспотова-Толева.

От палиативни грижи имат нужда както децата, така и възрастните, които страдат от хронични, нелечими заболявания, включително рак, диабет, сърдечна недостатъчност и други. До 2060 г. приблизително 48 милиона души ще умират всяка година със сериозни страдания, свързани със здравето, а 83% от тези случаи ще настъпят в страни с ниски и средни доходи, сред които е и България. Палиативната медицина е насочена към повишаване качеството на живот на тези пациенти със сериозни страдания. За съжаление статистиката показва, че по-малко от 10% от тези, които се нуждаят от тях, ги получават. Палиативните грижи са рентабилен отговор на този проблем, който подобрява качеството на живот на хората със сериозни заболявания и техните семейства, като същевременно укрепват здравните системи. В някои страни, сред които е и България, възможностите за получаване на продължителните и палиативни грижи са твърде ограничени. Палиативната медицина като такава не съществува в нашата страна, липсват и обучени специалисти, обяснява проф. Деспотова-Толева.

За програмите

Докторската програма за обучение на лекари по гериатрична медицина се предлага за пръв път в България на български и на английски език. Тя е насочена към лекари, които искат да се задълбочат в разбирането на процесите на физиологичното и патологично стареене, да прилагат холистичния подход осигуряват цялостни здравни грижи и рехабилитация на възрастните хора, да могат да провеждат научни изследвания в областта на гериатрията и геронтологията и цялостно да предлагат решения и политики в областта на грижите за уязвимите и немощни стари хора.

Целта на програмата е да запълни една съществена празнина в обучението на българските лекари изследователи, да даде начало на каскада от процеси, свързани с образованието и здравните политики. Лекарите, защитили научната и образователна степен „доктор“, да постигнат дълбоко разбиране за същността, необходимостта и важното място на гериатричната медицина в нашето стареещо общество, притежават достатъчно теоритични знания и практически умения за работа с гериатрични пациенти. Програмата е интердисциплинарна и е предназначена да отговори на нарастващите нужди от професионалисти по гериатрична медицина.

Завършилите докторската програма ще придобият основни теоритични знания в областта на гериатрията и геронтологията, сред които познанията по физиологично и патологично стареене, особености на мултиморбидитета в старческата възраст, особености на протичането на заболяванията, най-честа патология и съвременни терапевтични стратегии; геронтопсихология и психиатрия; особености на физиотерапията и рехабилитацията в старческата възраст, хранене; особености на фармакокинетиката, фармакодинамиката и фармакотерапия при гериатрични пациенти, протезиране, домашни грижи и др. Те ще могат да се реализарат в областта на грижите за стареещите уязвими пациенти.

Докторската програма за обучение на лекари по палиативна медицина също се предлага за пръв път в България на български и на английски език и е насочена към лекари, които да провеждат научни изследвания в областта на продължителните грижи и палиативната грижа. Програмата е предназначена да отговори на нарастващите нужди от професионалисти в добре обучение по проблемите на палиативната медицина лекари, които да не само да се справят успешно с медицинския аспект на проблема, като същевременно осъзнават и разбират и немедицинските аспекти. Те ще могат да оказват комплексна помощ, да развиват съдействат за развитието на телемедицинските дейности, насочени към палиативните пациенти и техните семейства, успешно да провеждат медицински научни изследвания, включително използвайки възможностите на електронната наука (e-science) в тази изключително деликатна за провеждане на научни проучвания област; да участват с компетентно мнение в развиването и приемането на здравни политики.

Завършилите докторската програма по “палиативна медицина“ ще придобият основни теоритични знания в областта на медицинските аспекти на групи заболявания, водещи до необходимост от палиативни грижи, задълбочение знанния за токсичните ефекти на прилаганите терапевтични методи, включително радиотерапия, цитостатици и др. медикаменти, както и умения за хранене, домашни грижи, грижи за пациент на легло и др.

Те ще бъдат запознати и с основните теоритични знания в областта на немедицинските аспекти на палиативната медицина като юридически, духовен, социален, научно-изследователски, етични и морални дилеми, както и главните познания по медицинско право с фокус върху някои съществуващи проблеми (напр. спазване на човешките права на палиативно болните и техните семейства, права на осъществяващите палиативните грижи, евтаназия и др). Кадрите, завършили докторската програма по палитивна медицина, биха могли да се реализират както в редица здравни заведения, така и в при съставянето на политики в тази насока.

И в двете програми се приемат лекари със или без придобита специалност от страната и чужбина в съответствие със законовата нормативна база за научна и образователна степен „доктор“.