Мобилна медицинска помощ за местата без лични лекари

Парламентът прие промени в Закона за здравето, с които се предвижда въвеждането на мобилна медицинска помощ чрез специализирани автомобили за местата, в които няма общопрактикуващи лекари или постоянен медицински пункт. Целта на предложението, внесено от депутати от „Има такъв народ“, е превенция и навременно лечение на заболявания.

Измененията са приети на първо четене, като в пленарна зала стана ясно, че преди окончателното гласуване, предложените текстове ще претърпят промени. Очаква се те да свързани с подробности около функционирането на мобилните пунктове, както и с тяхното администриране. Първоначално от ИТН предлагаха те да се ръководят от нова структура „Изпълнителна агенция „Превенция, профилактика и медицински проучвания“ към МЗ, но след критики от депутати, че здравното ведомство има капацитет да поеме подобна дейност, от партията изразиха готовност да оттеглят това предложение.

Приетите предложения предвиждат мобилна медицинска помощ, с която да се провеждат навременни, компетентни, квалифицирани качествени и ефективни профилактично-диагностични и лечебни дейности. Това ще се извършва чрез специализиран здравен автомобил, оборудван с апаратура за предоставяне на медицинска помощ в областта на вътрешните болести и за експресни кръвни изследвания.

„Основният мотив за предлагането на законопроекта е очевидната липса в нашето здравеопазване, тъй като на практика голяма част от населението няма как да се грижи за здравето си“, коментира Андрей Чорбанов от ИТН. Той посочи, че профилактиката и превенцията са слаби, особено в отдалечените или трудно достъпни места.

„В здравна комисия посочихме, че концепцията е добра, но начинът, по който е структурирано предложението, се нуждае от сериозна преработка, заради което се въздържахме от подкрепа“, каза Васил Пандов oт „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Професионалното съсловие също има притеснения, има въпроси защо само експресни кръвни тестове и вътрешни болести, посочи той, цитиран от БТА.

Председателят на парламентарната здравна комисия и депутат от ГЕРБ-СДС Костадин Ангелов предложи удължаване на срока за предложения между първо и второ четене на законопроекта на максимално допустимите 21 дни, което беше прието. Трябва да се създаде и работна група, която да изчисти противоречия с нормативните уредби в Закона за здравето и Закона за лечебните заведения, смята той. Основният проблем, който съществува, е липсата на специалисти, отбеляза още Ангелов.

Припомняме, по данни на Националното сдружение на общините 12% от населението на България или близо 800 000 души нямат осигурен достъп до първична медицинска помощ. При предлагането на създаването на мобилни пунктове, от сдружението подкрепиха идеята, но при ясно разписани правила и осигурено финансиране. От там попитаха и на фона на кадровата криза в здравния сектор у нас откъде ще се осигурят необходимите медицински специалисти и към коя структура ще бъдат организирани пунктовете.