Пневмонията, придобита в болница (ППБ), за която се смята, че се причинява от аспирация на бактерии от устната кухина, е сред най-честите нозокомиални инфекции и е асоциирана с нежелани последствия.
В последните години в стандартния тоалет на устната кухина е включено почистване с хлорхексидин, но редица специалисти избягват да го прилагат поради липса на категорични доказателства за превенция на ППБ, а като алтернативна стратегия се предлага миенето на зъби. В рамките на мета-анализ на 15 рандомизирани проучвания, Ehrenzeller et al. определят дали ежедневното миене на зъбите намалява риска от ППБ и други усложнения. В анализа са включени близо 2800 пациенти, от които приблизително 80% са в реанимация.
Участниците в интервенционалната група преминават миене на зъбите и езика от два до четири пъти дневно, докато пациентите от контролното рамо получават тоалет на устната кухина с хлорхексидин два пъти дневно. Миенето на зъбите е асоциирано със значително по-нисък риск от ППБ (с 33%) и смърт в интензивното отделение(с 19%).
Ползите от тази интервенция се отчитат само сред участниците на апаратна вентилация. Миенето на зъбите в реанимация е асоциирано със значително по-кратък период на изкуствена белодробна вентилация (с 1.2 дни) и на престой в звеното (с 1.8 дни). Извършването на процедурата два пъти дневно е с подобен ефект като по-честото миене на зъби.
Коментар:
Миенето на зъби е асоциирано с по-нисък риск от ППБ при пациенти на изкуствена белодробна вентилация, вероятно защото е по-ефективно от почистването с антисептик по отношение на намаляването на оралната микрофлора. Процедурата е трудна при пациенти с ендотрахеални тръби, но получените резултати оправдават вложените усилия.
Източник:
- Ehrenzeller S and Klompas M. Association between daily toothbrushing and hospital-acquired pneumonia: A systematic review and meta-analysis. JAMA Intern Med 2023 Dec 18; [e-pub].