Медицински пробив, свързан със сърдечната трансплантация при деца

За медицински пробив, свързан със сърдечна трансплантация на деца, съобщават специализацираните издания. Става въпрос за първата по рода си частична сърдечна трансплантация на новородено, при която присадените клапи и артерии функционират и се развиват след навършване на 1-годишна възраст на детето.

До момента лечението на новородени с дисфункция на сърдечната клапа остава нерешен проблем, тъй като няма импланти на сърдечна клапа, които да растат заедно с тях. Поради това се налага периодична смяна на имплантите, което обаче води до риск от 50% смъртност.

Операцията е извършена през пролетта на 2022 година, на 18-ия ден от живота на 5-килограмово новородено момче, диагностицирано пренатално с персистиращ трункус артериозус и тежка дисфункция на трункална клапа. Процедурата е включвала трансплантация на частта от сърцето, съдържаща аортата и белодробните клапи от починало двудневно бебе. Раждането му е било усложнено от хипоксично исхемично мозъчно увреждане, но ехокардиографията е показала структурно нормални, функциониращи сърдечни клапи. След сърдечна смърт сърцето на бебето е дарено и с него е извършена животоспасяваща операция на друго бебе.

Първо е трансплантиран коренът на аортата на донора, като операторите са използвали донорските тъкани за затваряне на камерния септален дефект. След това са реимплантирани коронарните артерии, а изходящия тракт на дясна камера е приспособен за последващо трансплантиране на корена на белодробната артерия. Следоперативно е проведена имуносупресивна терапия.

При проследяване на възраст 14 месеца, трансплантираните клапи не са показали обструкция или недостатъчност при ехокардиография.

Констатациите са публикувани в Journal of the American Medical Association и зад тях стои екип от Duke Health.

„Публикацията е доказателство, че тази технология работи, тази идея работи и може да се използва за подпомагане на други деца“, посочи д-р Джоузеф У. Турек, главен автор на изследването и началник на детската сърдечна хирургия в Duke Health. По думите му методът може потенциално да удвои броят на сърцата, които се използват в помощ на деца със сърдечни заболявания.

Проучването подчертава, че процедурата изисква по-малко лекарства от пълната сърдечна трансплантация, което минимизира потенциалните дългосрочни странични ефекти.