Потенциално лекарство дава надежди в борбата срещу резистентните на антибиотици „супербактерии“, информира Financial Times.
Компанията Roche провежда фаза 1 на клинични изпитвания при хора на кандидат-лекарството, което е насочено към бактерия, известна като устойчива на карбапенем Acinetobacter baumannii или CRAB. Патогенът причинява състояния като сепсис и пневмония и се разпространява в болниците поради лесното му предаване сред пациенти, отслабени от други заболявания. Идентифициран като патоген с най-висок приоритет както от Световната здравна организация, така и от Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ, CRAB е най-често срещаната форма на група бактерии, които са резистентни към почти всички налични антибиотици. Тя порязава хора, които обикновено са хоспитализирани и са засегнати от инфекции на кръвта или пневмония.
Въпреки че лекарството, разработвано от швейцарската фармацевтична група, е тествано само върху един вид бактерии, начинът, по който работи, предполага, че може да бъде ефективно срещу други микроби. Очакванията са това да насърчи така необходимите инвестиции в изследвания в тази област.
Изследователите са разработили молекула, известна като пептид – градивен елемент от протеини, който отслабва външната мембрана на CRAB.
В две нови проучвания, публикувани в Nature Medicine, изследователите са установили, че съединението е ефективно срещу бактериите както при лабораторни тестове, така и при гризачи. Лекарството също така използва съединение, което не е било използвано преди в антибиотиците, създавайки надежда, че то може да отвори вратата за разработването на нови лекарства за лечение и на други устойчиви на лекарства бактерии.
Световната здравна организация обяви нарастващата резистентност към антибиотици за основна глобална заплаха за общественото здраве. Смята се, че тя е причина за 5 милиона смъртни случая през 2019 г.