Здравните власти предупредиха за риск от морбили в България


В страната ни има риск от разпространение на морбили, поради което здравните власти засилват усилията за откриване на неимунизирани деца. Причината е обявената в съседна Румъния епидемия от заболяването, както и все още недостатъчният обхват с ваксината у нас, стана ясно на пресконференция в Министерството на здравеопазването.

Румъния обяви национална епидемия от морбили на 5 декември, като към момента има около 2500 случая на заболели от морбили, а едно дете е починало. Ваксиналното покритие срещу заболяването там с първа доза е 78%, а с втора 62%, което е ниско и няма начин да не възникне епидемия, обясни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. За сравнение при нас първият обхват с ваксината срещу морбили е 91,2%, а вторият – 87,2%. Макар и по-висок обаче, той е под нужните поне 95%, които биха осигурили оптимално покритие на национално ниво. Затова и в последните дни районните здравни инспекции са издали указания към личните лекари фокусирано да издирват и ваксинират неимунизирани от включените в листите си деца.

“Морбили е най-заразното от всички заразни заболявания, с контагиозен индекс 95-96%”, подчерта доц. Кунчев. Той разясни, че последиците от морбили са изключително опасни и заболяването буквално „изтрива имунната памет“ за месеци наред, което създава риск от тежко боледуване при всеки сблъсък на организма с различни бактерии и вируси

Освен Румъния, случаи на морбили има в Австрия, Германия, Франция, Сърбия Украйна и други страни. От началото на годината до октомври в Европа са докладвани над 30 000 случая на морбили в 40 държави от Европейския регион, което е увеличение от 30 пъти спрямо същия период на миналата година. Без мерки от отделните страни, се очаква тази тенденция да продължи

Доц. Кунчев отчете и положителна тенденция за „отрезвяване“ по отношение на ваксините и покачване на доверието в тях. Той съобщи, че по програмата за безплатна имунизация на възрастните хора на и над 65-годишна възраст срещу грип са осигурени 308 000 дози ваксина и отбеляза, че до момента са приложени над 80% от тях или 270 000. Той припомни, че вече е възможно ваксината срещу грип да се прилага и през януари.

Главният държавен инспектор не пропусна да се спре и на съществуващите антиваксинални настроения, както и случаите, при които е възможно фиктивно отчитане на ваксина с участието на медик, подчертавайки, че това е най-тежкото престъпление, което може да направи един лекар и трябва да се наказва строго.

За морбили


Морбили, познато още като дребна шарка, е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с обща интоксикация, възпаление на лигавицата на горните дихателни пътища, характерен кожен обрив и често настъпващи усложнения.
Инкубационният период е от 11 до 21 дни, средно 12-14 дни. Заболяването започва постепенно с повишаване на температурата, кихане, хрема, сълзотечение, груба, неповлияваща се от обичайното лечение кашлица и температура, достигаща до 38,5 – 39 ⁰С.
Децата стават апатични, плачливи, губят апетит.
След кратко понижение или нормализиране температурата отново се повишава до 39 – 40 ⁰С и се появява характерният макуло-папулозен обрив. Той се развива етапно, като първоначално обхваща лицето (около носа и зад ушите), шията и горната част на гръдния кош. След това ангажира тялото и крайниците. Общият вид на кожата наподобява географска карта.30% от преболедувалите морбили развиват усложнения, сред които ушна инфекция, която може да доведе до загуба на слуха и глухота, диария, пневмония, енцефалит.

От януари в страната ще е достъпна и безплатна ваксина срещу пневмококи и при хора над 65-годишна възраст, каза началникът на отдел “Надзор на заразните болести” Министерството на здравеопазването д-р Кремена Пармакова. Засегнати от пневмококови инфекции са всички възрастови групи, но най-голямо е въздействието им при децата под 2 години и при възрастните над 65 години, защото придружаващите хронични белодробни и сърдечно съдови заболявания повишават риска от инвазивна пневмококова болест. У нас пневмококовата конюгирана ваксина се прилага като задължителна имунизация от втория месец след раждането, но от следващата година ще има възможност за безплатна ваксинопрофилактика с нея и при възрастните хора над 65 години. „Ваксината се поставя веднъж в живота и е еднодозова“, уточни д-р Пармакова и допълни, че имунизацията ще се прилага от общопрактикуващите лекари, които трябва да заявят количество ваксини.

Директорът на Дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“ Илия Тасев увери, че изпълнението на задължителния имунизационен календар за първото тримесечие на 2024 г. е обезпечено. „Всички необходими ваксини са налични в МЗ, РЗИ и лечебните заведения“, посочи той.

Информация за различните видове ваксини, ваксинопредотвратимите заболявания и друга полезна информация по темата е налична в специално създадения сайт на МЗ //plusmen.bg/.

Полина Тодорова