Засилват се стачните действия на младите лекари в Англия, провокирани от искания за увеличаване на възнагражденията им. Според болнични мениджъри протестите могат да застрашат предоставянето на спешна помощ в страната в един от най-натоварените периоди от годината, информира Reuters.
Британската медицинска асоциация (BMA), която представлява около 50 000 младши лекари, съобщи, че членовете й ще спрат работа за три дни и отново за шест дни в началото на януари.
Младшите лекари се отказаха от преговорите с правителството, след като им беше предложено увеличение на заплатите с между 8% и 10%. Те настояват за ръст от 35%, което според тях е необходимо за покриване на въздействието на инфлацията в последните няколко години.
Стачните действия в NHS доведоха до отмяната на 1,2 милиона операции и консултации тази година, възпрепятствайки усилията на британския премиер Риши Сунак да намали списъците с чакащи – задача, която той самият определи за приоритет. В последните месеци правителството постигна нови споразумения за заплащане с други здравни работници, включително медицински сестри и старши лекари, туширайки заплахата от стачки в тези групи, но спорът с младшите лекари продължава.
Предстоящата шестдневната стачка през януари ще бъде най-дългата в историята на Националната здравна служба на Великобритания. Заради прекъсването в нормалния ритъм на работа, от много болници отправиха апел спешна помощ да се търси само при реална нужда от такава. Редица болнични заведения ще спрат и приема на пациенти в част от структурите си по време на протестите. Пациентски организации изразиха силно недоволство от прекъсването на здравните услуги, посочвайки, че сред най-силно засегнатите от тях са възрастните пациенти. Като пример те дадоха забавените операции за смяна на тазобедрени става, операции на катаракта и други. Те изразиха и притеснение, че новите стачни действия ще подложат на риск безопасността на пациентите в един от най-натоварените периоди на годината.
Младите лекари обаче са категорични, че ще продължат с планираните стачки. Много от тях споделиха, че ако исканията им не бъдат удовлетворени, ще бъдат принудени да напуснат страната.