Изменения в окото могат да са сигнал за проблеми с бъбреците, установява нов анализ.
Промените в дебелината на тъканта в задната част на окото могат да корелират с влошаване или подобряване на бъбречните проблеми и биха могли да помогнат за прогнозиране кой ще има влошаване на бъбречната функция.
Изследването, публикувано в списанието Nature Communications, е първото, което показва връзка между хроничното бъбречно заболяване и дебелината на ретината и хориоидалния слой в задната част на окото, измерено чрез оптична кохерентна томография – неинвазивна технология за изобразяване, която обикновено се използва за оценка на очни заболявания като свързана с възрастта макулна дегенерация, диабетно очно заболяване и отлепвания на ретината.
„Ние сканирахме задната част на окото на здрави хора, както и пациенти с различни видове и степени на бъбречно заболяване, и открихме, че два слоя в задната част на окото, ретината и хориоидеята, са по-тънки при пациенти с бъбречно заболяване в сравнение с хора, които са здрави, и че степента на това изтъняване предсказва дали бъбречната функция ще намалее в бъдеще за период от 2 или 3 години“, каза д-р Нирадж Дхаун, професор по нефрология в Университета на Единбург, Шотландия.
Публикацията е анализ на четири различни проучвания.
Потенциалното обяснение за корелацията между дебелината на ретината и хориоидеята и бъбречната функция е неясно, отбеляза Дхаун.
„Това, което знаем е, че бъбречните заболявания засягат цялото тяло. Бъбречното заболяване може да доведе до високо кръвно налягане и сърдечни заболявания, както и заболявания на мозъка, и именно тези ефекти на бъбречното заболяване върху тялото като цяло вероятно улавяме в задната част на окото“, обясни той.
Източник: https://www.nature.com/articles/s41467-023-43125-1