Прием на бета-блокери и риск от контралатерален рак на гърдата

Бета-блокерите имат доказан антинеопластичен ефект в рамките на лабораторни изследвания, но съществуват малко доказателства в клинични условия по отношение на контралатералното развитие на рака на гърдата. Позовавайки се на датски национални здравни регистри, както и на база данни на пациентки с карцином на млечната жлеза, Gottschau et al. проследяват приема на бета-блокери след диагностициране на малигненото образувание и рискът от контралатерален рак на гърдата (КРГ) сред кохорта от 52 723 пациентки.

Авторите изчисляват отношение на риска (HR) и 95% доверителен интервал (CI) за КРГ, асоцииран с бета-блокер сравнение с въздържане от медикамента.

Открити са 1444 жени с КРГ, от които 209 приемат бета-блокер. Общият HR е 1.08 (95% CI: 0.93-1.27) за експозиция на медикамента и риск от КРГ като не се установяват значителни промени в хода на времето с приема на антихипертензивното лекарство, нито с интензитета на режима или селективността на бета блокадата.  В заключение, кохортното проучване върху жени с рак на гърдата не установява протективен ефект на бета-блокерите върху риска от КРГ, независимо от техния вид.  

Източник:

  1. Gottschau M, Bens A, Friis S, et al. Use of beta‐blockers and risk of contralateral breast cancer International Journal of Cancer 05 January 2022