Смениха директора на „Пирогов“ (Обновена)

Сменен е директорът на УМБАЛСМ „Пирогов“ д-р Валентин Димитров. На негово място, до провеждането на конкурс, е назначен лицево-челюстният хирург д-р Константин Димов от УМБАЛ „Св. Анна“ в София.

Oт МЗ обясниха, че директорът на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ ЕАД д-р Валентин Димитров е освободен като член на Съвета на директорите. Мотивите за това са констатираните нарушения в доклад от проверка на Звено „Вътрешен одит“ към Министерството на здравеопазването, който е с обем от 134 страници.

По време на проверката са установени нарушения, включително и на Закона за обществените поръчки. Съставеният одитен доклад, съдържащ резултатите от извършения одитен ангажимент на „Пирогов“ е представен на Софийска градска прокуратура и на министъра на финансите, с молба за възлагане на финансова инспекция от Агенцията за държавна финансова инспекция. Във връзка с това е образувана прокурорска преписка и в МЗ е постъпило писмо от АДФИ (компетентен орган за извършване на последващ външен контрол по изпълнението на Закона за обществените поръчки и Правилника за прилагането му), с което се предоставя информация, че ще бъде възложена финансова инспекция на лечебното заведение.

Друг мотив за взетото решение е и създаденото обществено напрежение след провеждането на конкурси за началници на Клиники, посочват от МЗ. Припомняме, става дума за скандала с конкурса за началник на клиниката по детска хиругия проф. Христо Шивачев.

Наскоро здравният министър проф Хинков обяви, че е получил одитен доклад за „Пирогов“, който е доказал лошо финансово състояние и финансови нарушения в спешната болница. С позиция, разпространена до медиите, д-р Димитров отрече това. Към момента лечебното заведение е сред болниците, чиито дългове са стопени и няма нито лев просрочия. „За периода откакто съм директор болницата беше изведена на печалба. Към месец ноември 2023г. болничното заведение е на печалба в размер на 1 012 000лв., а Национална здравноосигурителна каса дължи на „Пирогов“ 5 087 000 лв. за незаплатени надлимитни средства, от които 598 000 лв. от стари години, а останалите са от тази година“, заяви той.

Припомняме, д-р Валентин Димитров пое болницата, след като вече бившият здравен министър проф. Асена Сербезова освободи проф. д-р Иван Поромански от директорското място през 2022 г. Причината, посочиха тогава от МЗ, бяха констатирани нарушения в управлението на болницата. След това звено „Вътрешен одит“ на МЗ бе извършило две последователни проверки в болница „Пирогов“, резултатите от които бяха предоставени на Софийска градска прокуратура.

Междувременно, премиерът Николай Денков нареди спешни проверки в големите държавни болници, чийто принципал е министърът на здравеопазването. Той настоява до 8 декември да се установят всички нарушения и недобри практики в големите държавни лечебни завадения. Резултатите да послужат за предприемане на конкретни препоръки и мерки от страна на Министерството на здравеопазването за подобряване на управлението на болниците и грижата за пациентите, на базата на общи и равностойни критерии за всички.

За да се осигури максимална прозрачност за гражданите, пълните доклади с резултатите от извършените проверки трябва да бъдат публикувани на сайта на Министерството на здравеопазването, е изискал премиерът.

С коментар излезе и председателят на здравната комисия в парламента проф. Костадин Ангелов, който определи уволнението на директора на „Пирогов“ за политическа поръчка, за която липсват мотиви.

Междувременно, Софийският градски съд спря временно вписването на Константин Димов като директор на болница „Пирогов“. Определението обаче не е окончателно и може да бъде обжалвано пред горната инстанция.