И екипа на министър Хинков ще остойностява медицинския труд, но неясно кога

След екипа на предишния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, който обяви за свой приоритет остойностяването на труда на медиците у нас, но така и не реализира тази си амбиция, подобна заявка даде и настоящият министър – проф. Христо Хинков. Това става ясно от отговор на парламентарен въпрос на депутата от групата на Продължаваме промяната – Демократична България Ивайло Мирчев.

В отговора си проф. Хинков заявява, че остойностяването на труда на работещите в сектора е един от инструментите за създаване на привлекателни условия на труд.

По-натам в отговора си здравният министър на практика казва това, което бе изпратено от Министерството на здравеопазването в отовор до Medical News на същия въпрос през август месец, а именно:

„Екипът на Министерството разработва проект за остойностяване на клиничните пътеки и изработване на коефициенти за тежест и съпътстващи заболявания, които да диференцират заплащането по всяка пътека.

По отношение на медицинските специалисти също са предвидени редица мерки, включително подготовка на промени в кадровата политика за осигуряване на повече медицински специалисти – повишаване на привлекателността на здравните професии и насърчаване на по-балансираното разпределение на здравните специалисти на територията на страната чрез създаване на Център „Национален фонд за насърчаване на по-балансирано разпределение на медицинските специалисти на територията на страната. Предвидени са инвестиции в изграждането на амбулатории за лични лекари и специалисти в малки населени места. Подготовка на критерии за процедура по приоритизиран подбор на  населените места, в които да бъдат разкрити амбулатории за извънболнична помощ.

В Секторна програма „Здравеопазване“ е заложено и изменение и допълнение на Наредба № 1 от 2015 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.

Целта на всички тези мерки е, от една страна да бъде въведено пропорционално и справедливо остойностяване на медицинските дейности, а от друга – да бъдат въведени устойчиви механизми за насърчаване на медицинските специалисти и повишаване на привлекателността на здравните професии, посочва здравният министър“, отговаря проф. Хинков.

В отговора, както през август, така и сега, не са посочени срокове за изпълнение на остойностяване на труда на медицинските специалисти.

Припомняме, тази задача бе определена за приоритет от екипа на предходния служебен здравен министър д-р Асен Меджидиев. Въпреки това, до края на мандата му официално методика за остойностяване не бе представена. Такава бе предложена в края на миналата година от БЛС, като бе представена и на вниманието на експертите на здравното министерство. Ключов момент в нея бе минималната стартова заплата на лекар да е обвързана с квалификацията на медика, както и региона и лечебното заведение, в които той работи. До момента не е ясно дали тя ще бъде приета като някаква база за остойностяване на труда на лекарите.

Заплащането на работещите в здравния сектор в България ангажира не едно и две ръководства на Министерството на здравеопазването. И ако доскоро темата влизаше във фокуса на общественото внимание основно заради несравнимо по-ниските възнаграждения на българските лекари и сестри спрямо доходите на колегите им на Запад, то в последните години фокусът се измести върху все още ширещата се огромна „ножица“ в заплатите в сектора, която създава и крайно несправедливи модели на оценяване на медицинсия труд по места. Докато няма механизъм за остойностяването обаче огромните дисбаланси в заплащането ще продължават да са факт.

Полина Тодорова