Как да се оптимизираме предписването на антимикробни средства в болниците?

Антимикробната резистентност е важна глобална заплаха за здравето, водеща до повишена заболеваемост и смъртност, свързани с инфекцията, допълнителни разходи за здравеопазване и отклоняване на ресурси за здравеопазване от други приоритетни области. Многоцетрово проучване разглежда как да се оптимизира предписването на антимикробни средства в болниците.

Вариабилността в предписването на антимикробни средства сред болничните лекари не е свързана с характеристиките на пациента или клиничните резултати, сочат данните. Според авторите най-ниското ниво на такова предписване във всяка болница може да се счита за цел за антимикробно управление.

В многоцентрово проучване с участието на 124 лекари, отговорни за повече от 124 000 хоспитализирани пациенти в четири университетски болници, разликата в средното предписване между най-високия и най-ниския квартил на обема на предписанието е 15,8 дни лечение на 100 пациент-дни.

Изходните характеристики на пациентите са сходни в квартилите и не се виждат разлики в резултатите на пациентите, включително смъртни случаи в болницата, продължителност на болничния престой, преместване в интензивно отделение и повторно приемане в болница.

Въпреки че изследователите са очаквали вариации в предписването, „това, което най-много ни изненада, беше ограничената връзка с някакви разлики в клиничните резултати, особено що се отнася до количеството използвани антимикробни средства, споделя авторът на изследването Марк Макинтайър, специалист по фармакотерапия в Sinai Health System в Торонто пред Medscape Medical News. „Това е ранен обяснителен анализ, който пита дали това е възможност за оптимизиране на предписването по начини, за които не сме мислили преди“, коментира той. „Сега, след като нямаме връзка с по-високо или по-ниско предписване и резултатите, можем да разгледаме какво друго води до това предписване на антимикробни средства и какво можем да направим по въпроса.

Проучването е публикувано онлайн на 21 август в Canadian Medical Association Journal.

Повече за проучването:

Кохортата се състои от 124 лекари, отговорни за 124 158 хоспитализирани. Средният обем на предписване на антимикробни средства на ниво лекар е 56,1 (интерквартилен диапазон 51,7–67,5) дни терапия на 100 пациент-дни. Не са открити никакви разлики в изходните характеристики на пациента от лекар, предписващ квартил. Разликата в средното предписване между квартил 4 и квартил 1 е 15,8 дни терапия на 100 пациент-дни (95% доверителен интервал [CI] 9,6–22,0), което представлява 30% по-високо предписване на антимикробни средства в четвъртия квартил в сравнение с първия квартил. Смъртните случаи на пациенти в болницата, продължителността на престоя, преместването в интензивно отделение и повторното приемане в болница не се различават според квартила на лекаря. Вътрешноболничната смъртност е по-висока сред пациентите, обгрижвани от предписващи лекари с по-високи модифицирани спектърни резултати (odds ratio 1,13, 95% CI 1,04–1,24).

Антимикробната резистентност е важна глобална заплаха за здравето, която е свързана с повишена заболеваемост и смъртност, свързани с инфекцията, допълнителни разходи за здравеопазване и отклоняване на ресурси за здравеопазване от други приоритетни области. Основният модифицируем двигател на антимикробната резистентност при хората е прекомерната употреба. Променливостта в предписването на антимикробни средства може да сигнализира за прекомерна употреба и възможност за подобрение. Определянето на величината, последствията и възможните фактори, допринасящи за променливостта в предписването на антимикробни средства, е необходимата начална стъпка в идентифицирането на начини за подобряване на практиката, посочват авторите.

Констатациите от проучването подкрепят разглеждането на най-ниския квартил на антимикробното предписване от лекар във всяка болница като цел за управление на антимикробните средства.

“Трябва да има много по-добро обучение за вземане на решения въз основа на диагнозата на конкретен пациент, независимо във или извън болницата”, коментира д-р Лорънс И. Каплан, ръководител на секция по обща вътрешна медицина и заместник-декан за междупрофесионално обучение в Медицинския факултет на Луис Кац към университета Темпъл във Филаделфия.


Източници:

  1. Physician antimicrobial prescribing and patient outcomes on general medical wards: a multicentre retrospective cohort study, Mark T. McIntyre, Sudipta Saha, Andrew M. Morris, Lauren Lapointe-Shaw, Terence Tang, Adina Weinerman, Michael Fralick, Arnav Agarwal, Amol Verma and Fahad Razak, CMAJ August 21, 2023 195 (32) E1065-E1074; DOI: https://doi.org/10.1503/cmaj.221732
  2. How to Optimize In-Hospital Antimicrobial Prescribing?. Marilynn Larkin, web: https://www.medscape.com/viewarticle/995995