Д-р Маджаров: Трябва да „въоръжаваме“ българските лекари със задължително продължаващо медицинско обучение

Трябва да „въоръжаваме“ българските лекари с продължаващото медицинско обучение като задължително такова. Това заяви председателят на БЛС д-р Иван Маджаров по време на X-тата здравна конференция „Иновации и добри практики в здравния сектор“, организирана от „Капитал“.

По думите му е трудно да определиш някой за квалифициран, ако той е „застинал“ на нивото от своята диплома преди 30 години. Той посочи, че единственото изискване по отношение на продължаващата квалификация се прилага единствено от НЗОК като условие за осъществяване на високвалифицирани дейности. Сред тях са инвазивни манипулации, ехографии и други. „Всички останали лекари в България са оставени на своя доброволен интерес към новостите“, коментира д-р Маджаров. Резултатът по думите му се вижда при опитите за въвеждане на иновации и пример за това са били различни становища на лекари в социалните мрежи и в техните кабинети по темата за ваксинопрофилактиката срещу COVID-19.

В тази връзка д-р Маджаров направи аналогия с квалификацията на пилотите. „Ако на всички нас ни се предоставя такава квалификация на пилотите, когато летим, надали някой ще иска да се качи на самолет до която и да е дестинация“, каза той.

Председателят на БЛС беше категоричен, че е нужно да се вложат агресивни политики и инвестиции в здравните кадри в България – както за лекарите, така и за специалистите по здравни грижи, а резултатите ще са видими съответно след 6 и 10 години предвид дългия период на обучение и специализация на медиците.

„Когато се опитваме да обясним на обществото, че ще положим усилия в посока профилактика и скрининг, всъщност трябва да признаем, че тези усилия преминават през увеличаването на цените на медицинските дейности и на труда на лекаря и на специалиста по здравни грижи. В противен случай скоро няма да можем да разчитаме на достатъчно квалифицирани кадри в активна възраст“, посочи още той.

Председателят на БЛС не пропусна да коментира и напрежението, свързано със задължителните електронни рецепти за антибиотици и лекарства за диабет, посочвайки, че всяка новост е нужно да се въведе след анализ и изчистване на пропуските. Той беше категоричен, че управниците е нужно да се вслушат в проблемите на лекарите след въвеждането им, за които алармитат и председателите на дружествата по специалности.