В периода 26-28 октомври 2023 година в гр. Пловдив се проведе Националната конференция по гастроентерология, организирана от Българското дружество по гастроентерология, гастроинтестинална ендоскопия и абдоминална ехография. Както всяка година, водещи специалисти от България и чужбина представиха интересни теми и актуални проблеми от областта на гастроентерологията, диагностични и терапевтични подходи, нови научни достижения и възможности за подобрена медицинска грижа на пациентите.
Традиционно, в първия ден на форума се проведе педиатрична сесия „Новости в детската гастроентерология“ с участието на изявени специалисти по детска гастроентерология, хепатология и хранене. Фокусът тази година беше върху transition medicine, която трябва да осъществи плавен преход на пациента, диагностициран в детска възраст, към проследяване и лечение от специалист за възрастни. Този процес изисква специален подход поради трудната възраст на пациента, разпознаването му от институциите и осигуряване на финансов и кадрови ресурс, както и мултидисциплинарен подход с оптимална комуникация между специалистите за деца и възрастни поне няколко години преди навършване на пълнолетие.
Първият доклад, изнесен от проф. Ружа Панчева от Медицински университет – Варна, беше посветен на целиакията – имуномедиирана ентеропатия, която възниква след прием на глутен при генетично предразположени индивиди. Възпалението на тънкото черво води до атрофия на тънкочревните вили и последваща малабсорбция. Клиничната изява е от страна на различни органи и системи, затова заболяването трябва да се има предвид при широк спектър от симптоми. Голяма част от пациентите – деца и възрастни, все още остават недиагностицирани. Лечението при целиакия е елиминиране на глутена, който се съдържа в храни с пшеница, ечемик и ръж, от диетата за засегнатите – т. нар. безглутенова диета.
Вторият доклад, изнесен от д-р Мила Байчева от СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“ гр. София, засегна рядкото заболяване муковисцидоза, при което продължителността на живота нараства значително през последните години, благодарение на подобрените медицински грижи, обособяването на експертни центрове и достъпа до съвременна терапия. Данните от Европейския регистър за пациенти с муковисцидоза за България към момента показват, че 42.85% от пациентите са над 18 години. Фокусът на изложението беше върху чернодробното увреждане при муковисцидоза и необходимостта от плавен преход на пациента към грижата за възрастни, поради честата изява на усложнения от страна на хепатобилиарната система в периода след юношеството.
Третият доклад в сесията беше представен от доц. Иван Янков от УМБАЛ „Свети Георги“ гр. Пловдив, който разгледа още едно рядко заболяване – синдрома на късо тънко черво, терапевтичните предизвикателства и възможните трудности при насочване на тези пациенти към проследяване и лечение от интернистите.
Педиатричната сесия отново предизвика интересни дискусии за качеството на живот на пациентите, за подобрена интердисциплинарната комуникация между специалистите, за достъпа до експертна грижа и създаването на съвременен, финансово обезпечен и признат от Министерство на здравеопазването алгоритъм за преход на пациента към грижата за възрастни – transition medicine.
Във втория ден на конференцията се състоя още едно събитие с педиатрична насоченост. По покана на Swixx Biopharma и съвместно с Клиниката по детска гастроентерология към СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“ гр. София на 27.10.2023 се състоя симпозиум на тема Редки холестатични чернодробни заболявания с гост лектор Prof. Ekkehard Sturm, ръководител на Клиниката по гастроентерология и хепатология към Педиатричната болница на университета в гр. Тюбинген, Германия. Научно-изследователските интереси на prof. Sturm включват патофизиология и лечение на редки чернодробни заболявания, чернодробна трансплантация и имуномодулатори. Той е координатор на Европейската Референтна Мрежа за Редки чернодробни заболявания за периода 2017-2021 година, а през годините неговият екип се грижи и за много български деца.
Симпозиумът започна с лекция на Prof. Sturm на тема „Diagnostic considerations for cholestatic liver diseases“, в която той разгледа някои молекулярни и клетъчни механизми на холестазата, причините и новите научни разбирания за редките холестатични чернодробни заболявания, възможностите за ранна диагностика на билиарната атрезия и на някои генетични форми на холестаза, както и лечението на сърбежа, който е основен симптом при тези пациенти, водещ до влошено качество на живота. Във втората част на симпозиума д-р Мила Байчева представи българския опит при пациенти с Прогресивна фамилна интрахепатална холестаза. Направени бяха изводи, че е необходима колаборация между различни специалисти – педиатри, гастроентеролози, акушер-гинеколози, генетици, общо-практикуващи лекари и други, за навременна диагностика и оптимално лечение на пациентите с редки чернодробни заболявания. Дискусията продължи и извън залата с изключителен интерес от страна на българските лекари към опита и експертността на Prof. Ekkehard Sturm.