Лекарски колегии от страната със становища за е-рецептата

Редица районни лекарски колегии изразиха становища по повод въвеждането на електронните рецепти за антибиотици и при диабет, с които подкрепят позицията на БЛС. Припомняме, съсловната организация нееднократно алармира за проблеми при използването на рецептите и даде своите решения за създалата се ситуация.

Управителният съвет на РК на БЛС – София област подкрепя действията на УС на БЛС относно въвеждането на електронните рецепти и се присъединява към всички предложения и препоръки, идващи от страна на съюза в полза на българските граждани и медицински специалисти. Безспорно е необходимо поетапно имплементиране, времеви толеранс и контрол за отстраняване на възможните проблеми, заявяват от там.

Със становище излязоха и от БЛС-Русе.

В него от там посочват, че електронната рецепта улеснява фармацевтите, но не и лекарите и пациентите. Всеки антибиотик се води под различен идентификационен номер и ако антибиотикът липсва в аптеките, няма как да бъде отпуснат. Вследствие на това пациентът трябва да се върне отново при лекаря, за да предпише нещо друго. На практика така фармацевтът определя медикамента за лечение, а не лекарят, посочват от РЛК-Русе.

От там допълват, че така излиза, че лекарите трябва да знаят какво се продава в близката аптека и да изписват точно този антибиотик, за да не разкарват пациентите си в търсене на правилната аптека. Друг проблем са алергиите, отбелязват от колегията, допълвайки, че след положителна проба за чувствителност към предписания антибиотик, няма механизъм за връщане в аптеката, а закупените брой антибиотични флакони не могат да бъдат използвани и трябва да бъдат изхвърлени. Предложенията на районна колегия са да има общо достъпен регистър за наличностите, както и единен идентификационен номер за всички антибиотици от дадена група. Така според тях пациентите нямат да бъдат връщани отново в лекарския кабинет.

Също така при предписано инжекционно антибиотично лечение, първоначално трябва да бъде отпускан един флакон ампула за проба. Относно използването на хартиената рецепта, според РЛК-Русе, тя трябва да бъде задържана в аптеката след изпълнение и така контролът ще бъде наличен.

Мнение изразиха от РЛК-Хасково.

С тревога следим случващите се промени на Наредба №4 от 2009г. на МЗ, във връзка с изписване на медикаменти за домашно лечение – антибиотици и антидиабетни средства, и последствията от тях. Задължението за единствено предписване само по електронен път лишава близо 70% от лекарите в България от възможността да лекуват дори свои близки и познати със своята компетенция и възможности без необходимостта тази „дейност“ да бъде отчитана през ЛЗ за извънболнична помощ, посочват от там.

Принципите на контрол на отпускането на медикаменти са заменени с рестрикциите при изписването с всички последствия от това, твърдят от колегията. От там са на мнение, че когато се вземат такива кардинални решения без да се чуе мнението на знаещите и работещите тази дейност и при неспазване на реалностите, които са специфични за всяка една страна, се генерира излишно напрежение, както сред обществото, така и сред съсловието. Заставаме изцяло зад позицията и предложенията на УС на БЛС за търсене на работещо решение, завършват от РЛК-Хасково.