„Много е важно да не се прави крачка назад по отношение на дигитализацията“. Това заяви Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз, цитиран от Нова Телевизия по повод напрежението в здравния сектор след въвеждането на задължителните електронни рецепти за антибиотици и при диабет. Той посочи, че това е пети опит за въвеждане на електронните рецепти и допълни, че ще има много примери, с които да се опитва да се покаже, че системата не работи.
„Ще вадят всякакви примери – бабата в Родопите, възрастният лекар и така нататък. Всички могат да работят, всички имат достъп до това приложение. Приложението работи и офлайн. Дори линейката да отиде в дерето в Родопите долу, пак може да издаде електронна рецепта и тя ще бъде качена в „облака” преди пациента да стигне до аптеката. Не трябва да се прави крачка назад, защото това отваря вратите на кутията на Пандора”, подчерта председателят на БФС.
Той поздрави екипа на Министерството на здравеопазването за въвеждането на електронната рецепта. „При дигитализацията се оставя ясна следа. За първи път ще се вижда и какво предписват лекарите“, заяви Маринов, отбелязвайки, че според него това е „доста сериозен проблем“.
В студиото той демонстрира колко лесно според него може да се напише хартиена рецепта и отбеляза, че при хартиените рецепти има много повече възможности за злоупотреби. Председателят на БФС увери, че има възможност за частично изпълнение на рецептите в аптеките. „Факт е, че първата седмица някои от софтуерите не бяха готови“, посочи Маринов, но допълни, че тези проблеми се изчистват.
Той отговори на твърденията на председателя на УС на БЛС д-р Иван Маджаров, заявявайки, че той е изрекъл много неистини.
Маринов беше категоричен, че е нужно СЕСПА да се промени така, че да има видимост за наличните количества медикаменти в страната, посочвайки, че може би това е единственото нещо, по което съсловните организации на фармацевтите и лекарите са на едно мнение. „Ние искаме да виждат и аптеките това, което има по складовете, за да го доставят на пациентите“, каза той.
С позиция излязоха и от Регионалната фармацевтична колегия София. „Рецептата за антибиотици и за лекарства за диабет и преди 16 октомври 2023 г. беше задължителна, както и нейните реквизити при изписване и отпускане. Проблемът не е нов. Проблемът с липсата, недостига, дефицита на лекарства съществува от много години”, заявиха от колегията, припомняйки, че нито един фармацевт, нито аптека имат интерес да не се отпусне лекарство на пациент и той да бъде връщан.