След 4 часа заседание на здравната комисия променят е-рецептите за спешните медици

Близо четири часа продължи извънредното заседание на парламентарната комисия по здравеопазване, на което бе изслушан здравният министър проф. Христо Хинков. Поводът бе породилото се напрежение, касаещо електронните рецепти за антибиотици и при лекарства за диабет, които са задължителни от началото на миналата седмица. Участие в него взеха редица представители на здравния сектор, повечето от които се обединиха около мнението, че системата за проследяване на лекарства не функционира добре и трябва да бъде надградена. От своя МЗ в лицето на ресорния министър пое ангажимент за промяна на електронните рецепти за спешните медици.

Министерство на здравеопазването има два варианта за решаване на проблема с рецептите, изписвани от лекарите в спешна помощ, обясни здравният министър Хинков. Припомняме, преди дни от Националната асоциация на работещите в спешната помощ заявиха, че задължителното изписване на антибиотик чрез електронна рецепта лишава пациентите на извънболничната спешна помощ от своевременно лечение с антибиотици. Причината е че лекарите и медицинските фелдшери и лекарски асистенти на този етап могат да изписват само рецепти на хартиен носител.

Единият вариант, посочи здравният министър, е наредбата да се промени и да се разреши само спешните екипи да могат да изписват хартиени рецепти, а другият вариант е всички спешни екипи да бъдат снабдени с електронен подпис. По-късно той обясни, че още следващата седмица ще бъде решен проблемът, за който сигнализираха лекарите, така че кодът на лекарството, който изписва медикът, и кодът, който се вижда в аптеката, да бъдат еднакви. Замяната на антибиотик ще остане възможна, само ако лекарят изрично е отбелязал това в електронната рецепта.

Председателят на комисията проф. Костадин Ангелов заяви, че в България липсва яснота какво е количеството на наличните медикаменти във всеки един момент. „Така е създадена организацията на законово ниво, че се създава една мъгла и пази всички, които са под мъглата“, каза той. „Ние не контролираме нищо“, коментира Ангелов. По думите му е нужно да се създаде единна система, в която да се вижда абсолютно всичко в процеса на лекарствоснабдяване, предписване и отпускане на медикаментите. Има ли в България фирми-търговци на едро, които купуват и продават лекарства, без да подават информация в Специализирана електронна система за проследяване и анализ (СЕСПА), въпреки че по закон са длъжни да го правят, попита той. По думите му същестува практика с едно разрешение от ИАЛ да се осъществяват няколко износа и вноса. Ангелов попита защо не е възложено на „Информационно обслужване“ да разработи СЕСПА, а тя е разработена от един човек, сключил граждански договори с ИАЛ и Министерството на здравеопазването.

За последната седмица продажбата на антибиотици е намаляла с 25%, съобщи от своя страна заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов. Той призна за бъгове в системата на електронното предписване, които по думите му нямало как да бъдат прогнозирани. „За тази една седмица решихме поне 5 големи проблема – за случаите, когато има предписана повече от една опаковка от дадено лекарство, за кодовете на лекарства от паралелен внос, за денталните лекари и т.н.“, заяви той. По думите му предстои към националната здравно-информационна система да бъдат прибавени и стоматолозите, които имат лечебна дейност във факултетите по дентална медицина, както и фелдшерите. Проф. Гетов се спря на нуждата от електронни рецепти като средства за борба с антибактериалната резистентност.

„Антибактериалната резистентност е категорично един от кардиналните проблеми на здравеопазването у нас“, заяви и д-р Александър Симидчиев. По думите му, проблемът не е в самата електронната рецепта, а това, че тя извежда на светло много проблеми.

Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров беше категоричен, че лекарите не трябва да бъдат обвинени, че са против дигитализацията в сектора. Процентът на изписалите електронна рецепта български лекари преди 16-ти октомври е много по-голям от процента на тези, които са я изпълнили, заяви той. „Моля да престанем с това кой е бил подготвен и кой не“, посочи д-р Маджаров и настоя за решаване на проблемите, породени от изискването за задължителни електронни рецепти. По думите му цифрите, които се посочват за изпълнени рецепти, са прах в очите на фона на преминалите през лекарските кабинети пациенти. „Ние не знаем какво е доставено по складовете и аптеките“, посочи още той, допълвайки, че изискването за електронна рецепта не гарантира проследяемост. „Нека не превръщаме едно добро в очернена дума“, апелира още председателят на БЛС и настоя институциите да се вслушат в сигналите и оплакванията за проблемите. Д-р Маджаров беше категоричен, че няма съсловно напрежение по темата за електронните рецепти.

Няма противопоставяне между съсловията, категоричен бе и председателят на Българският фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Не знам защо се насажда мнение, че лекарите и фармацевтите са на нож, няма такова нещо, заяви той. Въпреки това, Маринов беше категоричен, че въпросът за електронното предписване е въпрос на желание, не е въпрос на възможности. „Възможностите са уредени и разписани“, каза той. Според него в момента наличностите в аптеките трябва да са именно въз основа на предписанията на лекарите.

Според директора на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов трябва да има максимална прозрачност на данните и е нужно да се обсъдят възможностите за надграждане на системата, в която информацията да бъде публична. Той информира, че за търговци на едро и търговци на дребно с лекарства са установени нарушения в извършените 450 проверки. Нарушения са констатирани в 25% от случаите, като при всяко трето е установено неподаване на данни към СЕСПА. От думите му стана ясно, че ИАЛ трябва да проверява около 3300 аптеки в страната и десетки търговци на едро на лекарства, а контролиращите от агенцията са едва осем души.

Основните проблеми, с които се сблъсахме, са предимно технически, ние не искаме да променяме терапията. Нито има диктат от наша страна, искаме единствено рецептата да бъде написана правилно, за да можем да я изпълним, заяви и председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Според него проблемът се поражда в номенклатурата в софтуера на лекарите, както и факта, че СЕСПА изначално не работи добре. „Как ще разберат лекарите какво има и какво не, като то нормативно го няма“, посочи той. По думите му СЕСПА а трябва да се допълни.

Българската генерична фармацевтична асоциация от своя страна предупреди за сериозен риск за системата на лекарствоснабдяването неконтролираното генерично заместване.