Научен симпозиум „Клапни болести“ ще се проведе на 24 и 25 ноември 2023 г. в хотел „София Балкан Палас“ на площад „Света Неделя“ 5, съобщиха организаторите от Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ). Студентите по медицина и специализантите са освободени от регистрационна такса.
Клапните заболявания имат широко разпространение, свързано с увеличаващата се на живота в развитите страни. Митралната регургитация (инсуфициенция) е най разпространеното клапно увреждане и вторият по-честота клапен порок, който в световен мащаб налага оперативна терапия. Засегнати са около 2% от възрастните хора в света, при 15-20% от пациентите със сърдечна недостатъчност, а при над 10% от претърпелите остър миокарден инфаркт се открива умерена до тежка митрална регургитация на 30-ия ден след спешния инцидент.
Често клапно заболяване е и аортната стеноза, която засяга предимно възрастни пациенти и може да бъде свързана със значителна заболеваемост и смъртност. Освен хирургичното лечение в последните години все по-успешно навлизат и новите катетър-базирани методи за лечение. Транскатетърната имплантация на аортна клапна протеза (TAVI) и транскатетърното възстановяване на митралната клапа (TEER) са минимално-инвазивни техники за лечение, които позволяват бързо възстановяване на пациентите при висока ефективност особено при болните с висок периоперативен риск.
Разработени са и транскатетърни методи за лечение на трикуспидална инсуфициенция. Те и останалите новостите при лечението на клапните заболявания ще бъдат разгледани на предстоящото събитие на Дружеството на кардиолозите в България.
Форумът „Клапни болести“ ще бъде открит в 15.00 часа в петък, 24 ноември.
Събитието ще започне с преглед на последните допълнения в ръководните правила за клапни болести и ендокардит. Планирана е и съвместна сесия с Дружеството по Кардиохирургия, на която ще бъдат представени съвременните подходи при хирургичното лечение на клапните болести. Във втория ден един от акцентите е транскутанната имплантация на аортна клапна протеза, където се предвижда и излъчване на случай на живо. Отделна сесия е посветена на TEER, в която част от темите засягат селекцията на пациенти за процедурата и ролята на образната диагностика. Следващ панел обхваща болестите на митралната клапа и вниманието ще бъде насочено към диагностичните и терапевтичните подходи при митрална стеноза, митрален клапен пролапс, калциноза на митралния анулус. Планирана е и сесия с клинични случаи.
Регистрацията е отворена и достъпна на:
https://bgcardio.org/bg/events/nauchen-simpozium-klapni-bolesti