Трябва да има повече заинтересованост от страна Министерство на здравеопазването към трансплантационния процес в България. Това заяви проф. Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология във Военномедицинска академия в подкаста на БНР “В центъра на системата” по повод дадената заявка на властта за обособяване на трансплантационната дейност в България в отделна структура.
„Смятам, че Агенцията по трансплантации трябва да е по-взискателна както към донорските бази, така и към трансплантационните центрове“, посочи той. Нужно е и да се наблюдава и контролира работата на екипите и ако има недобри такива, различни центрове да бъдат временно спирани, докато се изяснат причините за това, отбеляза още проф. Владов. По думите му когато се усеща подкрепа за целия процес на държавно ниво, екипите също ще бъдат мотивирани да работят. „Това нещо сега в Изпълнителна агенция медицински надзор го няма. Тази заинтересовност към организацията на донорството трябва да се върне“, смята проф. Владов. Той посочи, че трансплантационната дейност е мерило за състоянието на здравната система на една държава.
Проф. Владо категоричен, че обществото ни е узряло за каузата на донорството и отказите за дарение са все по-малко. Нужно е обаче именно да се оптимизира организацията на целия процес. „Въпросът е в търсенето на донорите и в тяхното реализиране. Това е работа на координаторите по донорство. Всяка окръжна болница, всяка общинска болница, всяка университетска болница, всяка голяма болница с реанимация е донорска база, но както виждате, резултатите са налице“, коментира той, имайки предвид все още малкия брой подавани донорски ситуации в страната ни.
“Аз съм далеч от мисълта да обвинявам когото и да било, смятам, че трябва да има повече заинтересованост от страна МЗ, от страна на ресорния заместник-министър, трябва повече да се срещат с донорските центрове, да изисква от тях тази дейност да се извършва по-качествено и по-стриктно. Когато има такъв надзор, смятам, че нещата ще потръгнат. Разбира се, трябва да има и сърцати хора. Защото аз много пъти съм казвал, че тази работа се върши преди всичко със сърце и ентусиазъм“, допълни проф. Владов.
Специалистът се спря и на нуждата от изясняване на заплащане на трансплантационната дейност у нас, защото в момента има ощетени лечебни заведения. „Големите болници, трансплантационните центрове, на практика са ощетени. Защото те на практика дотират тези трансплантации. Министерството на здравеопазването плаща разходите по отношение на консумативите, медицинските изделия, медикаментите и от тези разходи болницата трябва да заплати 25% за труда на лекарите, което на практика болница трябва сама да извади от бюджета си тези 25%. Това е нормативно недобре оформено, ние писахме много пъти писма, но тези писма са “глас в пустиня”, поясни още проф. Владов. „Нужна е среща с ръкодовдството на Министерство на здравеопазването, за да уточним много детайли по отношение на организацията на трансплантациите“, заяви той.
Проф. Владов обърна внимание и на това, че в един момент са били поставени под натиска на пациентски организации, които са настоявали да отпадне съгласието на близките на починал човек за даряване на органи.
“Съгласието на близките е последната бариера пред търговията с органи. Трябва да има винаги съгласие на близките на пациента, за да бъде ясно на близките и на кърга обкръжение около тях, че техният пациент е станал донор и те доброволно са се съгласили с действията на лекарите по установяване на мозъчата смърт, по реализирането на този донор, участвали са в разговора за съгласието и тогава отпадат всякакви съмнения в обществото. И така е в целия свят, не само в България“, изтъкна трансплантологът.
Проф. Владов похвали младия координатор по донорство от болница „Пирогов“ д-р Христо Христов, който подава активно донори, които се реализират успешно.
Само преди дни от ВМА отчетоха седма чернодробна трансплантация, извършена от екипите на болницата през 2023 г. и 93-та от началото на трансплантационната програма в лечебното заведение. Специалистът беше категоричен, че е нужна постоянна информационна кампания за смисъла на донорството.