На днешния 7 октомври отбелязваме Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи, тъкани и клетки. Мотото на инициативата тази година е „Твоето настояще е тяхното бъдеще!“, а основната цел е да се повиши обществената информираност за смисъла и значението на донорството и трансплантацията като възможност за спасяване на човешки животи.
В България, към 6 октомври, своя втори шанс за живот очакват 849 български граждани. Най-много от тях живеят с надежда за нов бъбрек.
От началото на годината до момента в страната успешно са реализирани 17 донорски ситуации, дали шанс за живот на 42-ма души. Освен това са извършени и 141 трансплантации на хемопоетични стволови клетки и 685 тъканни трансплантации.
В глобален мащаб броят на нуждаещите се от органна трансплантация продължава да надвишава значително осигурените органи. По осреднени данни на Съвета на Европа през 2022 г. 39 хиляди човека са получили трансплантация, докато 48 хиляди са новите пациенти, регистрирани в листите на чакащите. Това означава, че на всеки час приблизително пет нови пациента се добавят в списъка на тези, които се надяват на своя втори шанс. Средно 19 пациента на ден не успяват да дочакат своята трансплантация.
По повод Европейския ден на донорството и трансплантацията, надграждайки Националната кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията „Да! За живот!“ и в изпълнение на Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията Агенция „Медицински надзор“ организира различни иниациативи.
Днес в знак на солидарност 19 български общини едновременно (от 19.15 ч. до 20.15 ч.) ще осветят фасадите на свои емблематични сгради или обекти в зелена светлина – цветът на донорството и трансплантацията. В София ще бъде осветен Националният дворец на културата. В подкрепа на каузата ще се включат още редица градове. Утре трансплантирани, лекари и поддръжници на каузата донорство и трансплантация ще участват в Уиз Еър София Маратон 2023 г.
В периода 16 – 26 октомври доброволци на Българския младежки Червен кръст ще разпространяват информационни материали във всички областни градове на страната. На 17 октомври в Розовата градина на донорите в столицата до НДК, в знак на признателност към донорите и техните близки ще бъдат засадени рози, като броят им ще отговаря на донорските ситуации, реализирани от началото на годината до момента.
Факти за донорството и трансплантациите:
- Донорството на органи е безвъзмезден акт на даряване органите на починал пациент или здрав човек (като здравият човек може да дари единствено част от черен дроб, костен мозък или един бъбрек), с цел те да бъдат присадени на нуждаещи се от трансплантация пациенти.
- В световен мащаб броят на донорските ситуации е крайно недостатъчен.
- Всеки ден по света умират хора, които не успяват да дочакат животоспасяващата за тях трансплантация.
- С даряването на органи можем да спасим до 8 човешки живота, а с даряването на тъкани можем да спасим или подобрим живота на до 100 души. Донор на тъкани и клетки може да бъде както жив, така и починал човек.
- Вземане на органи, тъкани и клетки от трупен донор е възможно в случаите на настъпила мозъчна смърт. Тя представлява необратимо спиране на всички функции на главния мозък и налична сърдечна дейност и се доказва от комисия от трима лекари с признати специалности по анестезиология и интензивно лечение, неврология, неврохирургия и рентгенология. Това състояние не бива да се бърка с кома.
- Няма определена възрастова граница за даряване на органи и тъкани. Хора на 80 и 90 години са дарявали успешно органи, например черен дроб и бъбреци, за да спасят живота на тежкоболни пациенти.
Пример за активен и посветил се на каузата на донорството човек е Георги Пеев, който е трансплантиран със сърце и бъбрек и тази година стана световен шампион по плуване от Световното първенство за трансплантирани, проведено в Пърт, Австралия.
“Донорството е живот!”, сподели малко след победата си Пеев, който е един от най-активните обществени фигури, промотиращи каузата на донорството в България. На същото състезание страната ни спечели и бронзов медал на 100 м гръб с постижението на Огнян Ганчев, който е с трансплантирано сърце.
След години застой трансплантационната дейност в България регистрира лек подем. В последните седмици имаше няколко донорски ситуции, които дадоха шанс за живот на редица пациенти. Здравният министър проф. Хинков се ангажира и публично с обособяването отново на самостоятелна агенция по трансплантации, която в момента се администрира от Изпълнителна агенция Медицински надзор след политическото решение за сливането й с нея през 2018 г. След тази стъпка години наред трансплантациите у нас бяха крайно малко, което означаваше и минимален шанс за чакащите.
Полина Тодорова