Седем души получиха шанс за живот след две донорски ситуации в последните дни у нас, реализирани в УМБАЛ “Св. Марина Варна” и в “Пирогов”.
Донор е във Варна е била 48-годишна жена, изпаднала в мозъчна смърт, чиито близки са благородното решение да дарят нейните органи и да дадат шанс за живот на други хора. На 29 септември медицински екип от „Св. Марина“ – Варна с ръководител проф. д-р Вилиян Платиканов установява донорската ситуация – пациентка с мозъчен кръвоизлив е в мозъчна смърт. В тежкия момент нейните близки вземат хуманното решение да дарят органите ѝ за трансплантация и да спасят човешки животи.
На 30 септември по искане на ИА „Медицински надзор“ и със съдействието на Министерството на здравеопазването е организиран полет със самолет „Спартан”. Той е излетял за летище Варна в 08.30 часа. На борда на самолета са били два медицински екипа от Военномедицинска академия и УМБАЛ Лозенец“, които са били превозени по маршрута София – Варна – София. В 16.45 часа самолетът е кацнал обратно на летище Враждебна, съобщиха и от Министерството на отбраната.
Същият ден на 39-годишен пациент е трансплантиран черен дроб във Военномедицинска академия, а в МБАЛ „Лозенец“ са присадени бъбреци на 39-годишна жена и 67-годишен мъж. По линия на споразумение за сътрудничество между ИА „Медицински надзор“ и Националната агенция за трансплантация на Румъния, сърцето е предоставено на румънската страна, поради липса на подходящи реципиенти у нас.
Другата донорска ситуация е реализирана на 1 октомври от екип на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ с координатор д-р Христо Христов. На 30 септември близките на изпаднал в мозъчна смърт 22-годишен мъж вземат благородното решение да дарят органите му и да дадат живот на други хора. С органите на момчето е помогнато на трима пациенти. Медицински екипи на УМБАЛ „Александровска“ са присадили бъбреците на двама мъже. Единият реципиент е на 36 години от Пловдив, на диализно лечение от една година. Другият е на 47 години, от Силистра, и провежда диализно лечение от 2019 година. След интервенцията трансплантираните се възстановяват в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на болницата. Състоянието им е стабилно, с много добри жизнени показатели и диуреза.
Екип на Военномедицинска академия е трансплантирал черния дроб на донора на 54-годишен мъж. За другите органи на донора не е имало подходящи реципиенти.
Министерството на здравеопазването и ИА „Медицински надзор“ поднесоха искрени съболезнования към близките на донорите и благодарят за хуманния им жест. Благодарност се изказва и на екипите на лечебните заведения, ЦСМП – Варна и Военновъздушните сили на Българската армия, ангажирани в процеса по донорство и трансплантация.
От ВМА също благодарят както на близките на донорите, така и на специалистите от двете лечебни заведения за добрата организация при осъществяване на експлантационния процес. От началото на годината в болницата са направени 9 чернодробни трансплантации и общо 95 от началото на трансплантационната програма в лечебното заведение, отчетоха от там. Екипът на УМБАЛ “Александровска” също изказва искрени съболезнования на близките на починалия в “Пирогов” мъж и адмирира тяхното хуманно решение да дарят органите му за спасяването на други човешки животи в най-трудния за тях момент.
Припомняме, наскоро при друга донорска ситуация в страната органите на донора бяха изпратени на трима румънски пациенти поради липса на подходящи рецепиенти в България. Донорската ситуация бе реализирана от медицински екип в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ – Велико Търново, с координатор д-р Сибила Маринова.
От румънската агенция по трансплантации изказаха благодарност както на близките на починалите, дарили органите им и така помогнали на тежко болни пациенти в северната ни съседка, така и на екипите, участвали в експлантациите на органите при двете донорски ситуации.
С органите от българските донори е помогнато на пациенти, чакащи за нови бъбреци и черен дроб поради тежки заболявания, както и на мъж със сърдечна недостатъчност.
Усилията на медицинските екипи – от донорството до трансплантацията, показват, че трансплантацията е животоспасяваща интервенция, извършвана с най-високо ниво на професионализъм и отговорност. Благодарим на семействата на донорите, както и на българските медицински екипи, които показаха отдаденост и ангажираност в съвместната ни работа и заедно успяхме да спасим четири живота в Румъния, написаха от там.