Световен ден, посветен на Болесттa на Алцхаймер

На днешния 21 септември се отбелязва Световният ден на Алцхаймер. Това е глобална инициатива, насочена към повишаване на осведомеността за болестта и намаляване на стигмата, свързана с нея и други форми на деменция. Болестта на Алцхаймер, най-разпространеният тип деменция, съставлява 60-70% от случаите на деменция. Тя представлява прогресивно мозъчно разстройство, което засяга паметта, когнитивните функции и поведението, като постепенно засяга ежедневния живот на индивида.

През 2023 г. темата за Деня на Алцхаймер е „Никога твърде рано, никога твърде късно“. Тази тема подчертава решаващото значение на идентифицирането на рисковите фактори за развитие на болестта и предприемането на проактивни стъпки за намаляване им. Денят, посветен на болестта на Алцхаймер, акцентира и на осведомеността за болестта, която е от решаващо значение за ранната диагностика, ефективно лечение и подкрепата за лица и семейства, засегнати от деменция.

Премахване на стигмата

Световният ден на Алцхаймер се стреми да премахне стигмата и погрешните схващания около деменцията. Тази стигма често пречи на хората да потърсят помощ или да разкрият състоянието си, възпрепятствайки ранната намеса и подкрепа. Болестта на Алцхаймер е прогресивно мозъчно заболяване, което води до постепенно намаляване на паметта, мисловните способности, поведението и социалните умения. Тези симптоми се влошават с времето и пречат на ежедневните дейности.

Често срещани симптоми

Симптомите на болестта на Алцхаймер включват загуба на памет, затруднено изпълнение на рутинни задачи, проблеми с говора, промени в личността, промени в настроението, повтарящо се поведение, забравяне на имена на членове на семейството, неправилно поставяне на предмети и проблеми с изразяването на мисли. Въпреки че Алцхаймер е форма на деменция, важно е да се прави разлика между двете. Деменцията е общ термин, обхващащ различни когнитивни увреждания, докато болестта на Алцхаймер е специфичен подтип деменция, характеризиращ се с различни патологични промени в мозъка.

Все още без лечение, но с контрол на болестта

Към момента няма лек за болестта на Алцхаймер. Въпреки това са налични лекарства и терапии за справяне със симптомите, подобряване на качеството на живот на засегнатите лица и забавяне на прогресията на заболяването. В последните години има голям тласък в разработването на нови терапии, прилагани при Алцхаймер, които целят да забавят прогресията на когнитивния спад.

Най-честите рискови фактори за болестта на Алцхаймер включват възраст – обикновено болестта засяга хора над 65 години, наличие на фамилна анамнеза за заболяването, наранявания на главата, депресия, травматично увреждане на мозъка и тютюнопушене. Идентифицирането и управлението на тези рискови фактори е от съществено значение за превенцията на деменцията.