Доц. Мехрабиан: В последните години има голям напредък в разбирането на болестта на Алцхаймер

В последните години има голям напредък в разбирането на болестта на Алцхаймер. Това заяви доц. д-р Шима Мехрабиан, специалист в Отделението по диагностика и лечение на дегенеративни и съдови деменции в университетската болница „Александровска, цитирана от БНР, по повод световния ден, посветен на заболяването.

Тя обясни, че е установено, че има фаза на заболяването, която е 15-20 години преди появата на симптомите на болестта. „Тогава вече имаме патологичните промени и натрупването на „лошите белтъци“ в мозъка. Когато се установи този факт, пациентът следва да се насочи към биомаркери, които да установят тези белтъци“, посочи специалистът. Изследването се прави по европейски стандарт и изисква гръбначно-мозъчна пункция. Следващата стъпка е да се правят биомаркери от кръвна проба, но това все още е в сферата на научните разработки. 

Друга надежда в битката с болестта е разботването на нови лекарства, които спират натрупването на лоши белтъци в човешкия мозък – ключови за развитието на болестта.

Първият такъв медикамент беше одобрен миналата година от Американската агенция по храните и лекарствата, но не и от Европейската агенция по лекарствата. В началото на тази година е одобрен втори медикамент с подобно действие, отново в САЩ.  

Според доц. Мехрабиан, ако този нов медикамент бъде въведен, най-вероятно критериите за лечение ще бъдат насочени към най-ранните фази на заболяването. „Затова е изключително важно да имаме средствата, методиката и диагностичните възможности да открием заболяването в ранна фата“, каза тя.

В Александровска болница е създаден първият център за диагностика и лечение на дементни заболявания. Според доц. Мехрабиан имаме една от силните невропсихологични школи, в която са адаптирани голям набор от тестовете за диагностика на Алцхаймер.