820 първокурсници в Медицински университет – Пловдив започнаха своето обучение. При откриването на академичната 2023/2024 година те облякоха своята първа бяла манта и веднага след това положиха тържествената клетва. С нея те приеха привилегиите и отговорностите на изучаването на медицинската професия, информираха от университета.
След официалната част първокурсниците спазиха традицията по засаждане на дърво от новоприетите випуски от всички факултети на Медицински университет – Пловдив.
По време на събитието ректорът на МУ-Пловдив – проф. д-р Мариана Мурджева, награди студентите, приети с най-висок бал.Награждаването бе последвано от традиционното символично предаване на „Щафетата на познанието” – статуетка, изобразяваща свитък на познанието и храм с ключалка към науката, която се връчи на отличниците от тази кандидатстудентска кампания. “Скъпи първокурсници, поздравявам ви за решението си да се посветите на една трудна, отговорна и хуманна професия. Тук ще получите знания на най-високо ниво от вашите преподаватели. Ще се обучавате в много модерна материална база, която ще ви позволи да придобиете високи умения и знания”, заяви ректорът.
На церемонията присъстваха представители на държавната и местна власт, ректори на висши партньорски училища, директори на университетски болници, както и партньори на университета.
По-късно първокурсниците успяха да разгледат базата на Университета. Най-голямо впечатление им направи Медицинския Симулационен Тренировъчен Център.
Зам.-ректорът на Медицински университет-Пловдив проф. д-р Благой Маринов, който е и директор на Медицинския Симулационен Тренировъчен Център изтъкна, че Симулационният център е оборудван с широка гама от апарати, простиращи се от таск-тренажори за овладяване на ежедневни процедури и манипулации, до реалистични кибернетични манекени, използвани за трениране на клиничното мислене и развиващи способностите за вземане на решения. Той поясни още, че на основата на отличната си материална и кариерна осигуреност, МСТЦ на МУ-Пловдив се утвърди не само като национална, а и като международна база за продължаващо медицинско образование.
В своята 78-годишна история Медицински университет-Пловдив е обучил над 65 000 студенти от над 50 страни от света.
МУ-Пловдив е член на Асоциацията на европейските университети EUA и на още 14 международни организации. Erasmus+ партньори на висшето училище са 125 университета от 25 европейски и други държави и това ще даде възможност на първокурсниците да участват в студентска мобилност в престижни европейски университети, допълват от ВУЗ-а.