Окончателно: Не повече от 10 пъти разлика в заплатите в болниците

Съотношението между максималното и минималното брутно трудово възнаграждение на медицинските специалисти в болниците да не е повече от 10 към 1. Мениджърите на лечебните заведения ще трябва да подсигурят основни заплати за работещите там спрямо нивата, разписани в Колективния трудов договор, но за това ще имат срок от шест месеца. Тези текстове залягат в окончателния вариант на Националния рамков договор с хоризонт 2023-2025 г., обнародван в Държавен вестник. Проверките дали този ангажимент е спазен ще се правят по правила, определени от Министерството на здравеопазването и по предложение на министъра на здравеопазването и управителя на НЗОК.

Според разписаното в НРД брутното трудово възнаграждение се формира като сума от основното трудово възнаграждение и всички допълнителни възнаграждения на изпълнителите на болнична медицинска помощ за работа по дейности, финансирани с публични средства.

Темата за заплатите на медиците влезе отново във фокуса на общественото внимание, след като бяха оповестени огромните възнаграждения на някои болнични директори у нас на фона на факта, че все още значителна част от болниците, предимно общинските, не могат да подсигурят минимална заплата от 2000 лв. за лекар и 1500 лв. за медицинска сестра. Опитите за някаква регулация и намаляване на огромните разлики в заплатите на медиците започнаха още миналата година чрез създаването на механизъм за обвързаването на основните възнаграждения, договорени в КТД за отрасъла, и Националния рамков договор.

Въпросът бе коментиран и от здравния министър проф. Хинков пред депутатите от ресорната комисия с думите, че огромните разлики в заплатите са недопустими. Той отбеляза, че целта на механизма през НРД и договорите с Касата е да се постигнат приемливи съотношения в заплатите.

Промяна, която влиза с новия НРД е и че личните лекари няма да са длъжни да оповестяват на видно място личните си мобилни телефонни номера, но ще трябва да има посочен телефонен номер на лекарската практика. В графика се посочва и заместник на избрания ОПЛ за случаите, когато той не може да изпълнява лично задълженията си, както и неговото местоположение, телефон и други начини за контакт, а също и адресът, телефонът и другите начини за контакт и с дежурния кабинет и/или лечебното заведение, осигуряващи медицинска помощ на пациентите извън графика на семейния лекар.

Сред новите моменти в текстовата част на проекта на НРД 2023-2025 са да няма лимит в направленията, които личните лекари издават на диспансеризираните пациенти за специалист.

С друго изменение се дават повече правомощия на специализантите, главно свързани с възможността да натрупат необходимия брой изисквани дейности, за да могат да вземат специалност. С промените, когато работи под надзора на специалист и изпълнява медицински дейности, специализантът ще се вписва в медицинската документация като изпълнител, а тя ще ще се преподписва от специалиста. Лекар без специалност ще може да бъде и приемащ лекар в болница.

С пълния текст на НРД може да се запознаете ТУК.

Полина Тодорова