Трансплантационната дейност в България да бъде отново обособена в самостоятелна структура. Предложение в тази насока ще направи здравното министерство потвърди ресорният министър проф. Христо Хинков по време на заседанието на парламентарната здравна комисия в отговор на въпрос на депутата от Демократична България д-р Александър Симидчиев. Припомняме, че такава заявка бе дадена от министъра в началото на мандата му, но до момента нямаше публична информация дали са предприети някакви стъпки в тази насока.
До 2019 година трансплантационната дейност у нас се администрираше от самостоятелна структура – Изпълнителна агенция по трансплантации. Впоследствие, при управлението на ГЕРБ със здравен министър Кирил Ананиев, бе взето политическо решение нейната дейност да се слее с тази на структура от съвсем друг характер – Изпълнителната агенция по медицински надзор (ИАМН), която контролира дейността и организацията на медицинската помощ в лечебните заведения в страната. Дали това решение е било правилно говорят резултатите – страната ни продължава да е на едно от последните места по брой извършвани трансплантации в ЕС.
За неправилно го определи и проф. Хинков. В отговора си пред депутатите днес здравният министър посочи, че има спад в трансплантациите след сливането на двете структури и това е проблем. „Няма общо между функциите и дейностите на двете агенции. Затова аз ще предложа съответните промени, с които да бъде създадена Изпълнителна агенция по трансплантации“, каза проф. Хинков. За да се случи това, е нужна и законова промяна.
Здравният министър съобщи и че в УМБАЛ „Пирогов“ има поредна донорска ситуация, с която ще се даде шанс за спасяване на три човешки живота.
Medical News припомня, че чакащите за трансплантация българи към началото на август са 850 души. За цялата изминала 2022 г. в България бяха осъществени общо едва 20 трансплантации.
Полина Тодорова