Първото голямо проучване сред лекари, засегнати от продължителен Covid или т. нар. long Covid, разкрива влиянието на последиците от заболяването върху трудоспособността на медиците. То е проведено от Британската медицинска асоциация (BMA) и групата за подкрепа на Long COVID Doctors for Action сред повече от 600 медици, засегнати от инфекцията, информира Medscape.
Смята се, че long Covid засяга повече от 65 милиона души по света, a 1 от 10 души, заразени с вируса, развиват дълготрайни симптоми. В Обединеното кралство здравните и социалните работници са седем пъти по-склонни да развият тежка форма на Covid-19, отколкото други работещи.
Лекарите, участващи в проучването, съобщават за широк спектър от продължителни симптоми на Covid, включително умора, главоболие, мускулни болки, увреждане на нервите, болки в ставите и респираторни проблеми. 60% от тях споделят, че long Cоvid е повлиял на способността им да изпълняват редовно ежедневните задачи. Почти 1 от всеки 5 (18%) казват, че вече не могат да работят, докато по-малко от еди от трима (31%) работят на пълен работен ден. Преди началото на заболяването този процент е бил 57%.
Близо половината (48%) от респодентите са преживели някаква форма на загуба на доходи в резултат на пост-остър Covid. 54% от анкетираните са се сдобили с Covid-19 по време на първата вълна на пандемията през 2020 г., а 77% от тях смятат, че са се заразили с Covid -19 на работното място.
Според резултатите малка част от лекарите са имали достъп до защитно облекло, когато са се заразили с Covid-19, като само 11% са имали маски FFP2 и 16% до маски FFP3.
Почти половината от анкетираните лекари посочват, че изобщо не са били насочвани към клиника за лечение на последиците от вируса.
Във време, когато здравните системи са изправени пред огромен недостиг на персонал, загубата на работната сила на лекарите, защото не са били адекватно защитени, има сериозни последици за способността на британското здравеопазване да отговори на търсенето на пациентите и да осигури безопасна грижа за тях, посочват от BMA. Oт там са категорични, че правителството и работодателите имат морално задължение да подкрепят онези медици, които се връщат на работа след преживян COVID, както и че ако не го направят, рискуват да влошат проблемите с персонала. Според асоциацията е нужна по-добра защита за здравните работници, които остават изложени на риск, като се осигури адекватна оценка на риска на работното място, условия за превенция срещу предаване на Covid-19 и други патогени по въздуха.
В проучването са включени и редица лични моменти, споделени от лекари, преживели трудни мигове с пациентите си, както и при собствената си битка с болестта.
Цялото проучване може да прочетете ТУК.