„Малко хубави думи бих казал за българското здравеопазване, защото ми се вижда твърде комерсиално, твърде безчувствено и лишено от хуманизъм. Не виждам в центъра на системата да стоят хората и грижата за хората“. Това коментира пред БНР д-р Борис Таблов, анестезиолог и реаниматор с дългогодишен опит в Германия.
Той е трето поколение лекар, преподавател и автор на книгата „Мигове“, събрала разкази за личните му преживявания по време на пандемията от Covid-19.
„Не смятам, че в центъра на здравната система имаме качество, насочено към това да имаме по-здрава нация и качеството на живот на хората да е по-добро“, посочи той.
По думите му процесите в сектора са свързани с все по-голяма комерсиализация. „Надявам се процесите на комерсиализация на системата да бъдат прекъснати в един момент и хората в системата и извън нея заедно да успеем да окажем натиск, така че тя да си върне част от човечността. Да си припомним, че най-важната мисия на медицината е социална – да се грижи за хората и това е, заради което те идват при нас“, допълни той.
Според него „като нация страдаме от това, че всеки разбира от всичко“:
„Според мен самооценката ни нивото ни на компетентност е много голямо. А в Германия, живеейки толкова години, смятам, че една от причините нацията им да се развива добре и да бъде пример за останалите нации по света, е това, че има концентриране на усилията и на знанията в определена посока“, отбеляза д-р Таблов.
„Необходима е промяна най-вече в мисленето и в отношението на хората към важните неща. Тази промяна само на приказки няма как да се осъществи. Прави впечатление, че хората, които наистина вярват, че има нужда от промяна, работят тихо, без да дават широка публична изява на това, което правят. А тези, които не правят нищо, са най-шумните и така изтощават темата. Може би е редно хората, които активно работят за промяната, да бъдат чувани, по-често да се чува техният глас, защото те ще могат да стимулират останалите и ще задвижат процеси, които да направят обществото ни по-добро“, коментира още той.