Отново сигнали за липсващи лекарства

В Изпълнителната агенция по лекарства са постъпили сигнали за 21 липсващи лекарства, като данните са за периода от 24 юли до 13 август. Toва става ясно от справка, предоставена на Комисията по здравеопазване от министъра на здравеопазването. Други 46 са медикаментите, включени в списъка със забранени за износ медикаменти, отново поради недостиг.

Данните бяха предоставени от председателя на здравната комисия проф. Костадин Ангелов, който коментира че липсите се дължат основно на паралелен износ от България. “Затова вече сигнализирах на министъра на вътрешните работи и председателя на ДАНС с молба да извършат проверки на фирмите, изнесли тези медикаменти”, заяви той.

По думите му са голям брой от липсващите медикаменти са животоспасяващи.

Припомняме, в последните години темата за липсващи лекарства у нас влиза периодично в общественото пространство. Въпреки дадените заявки на няколко ръководни екипа на Министерството на здравеопазването за мерки, с които този проблем да се намали, все още сигналите за липса на медикаменти са факт. Последните опити за повишаване на контрола и минимизиране на риска от недостиг на лекарства са предложени промени в Закона за лекарствата в хуманната медицина.

С тях се предлагат промени в няколко основни насоки, касаещи:

  1. Търговията на едро с лекарствени продукти;
  2. Паралелния внос с лекарствени продукти;
  3. Усъвършенстване на Специализираната електронна система за проследяване и
    анализ на лекарствените продукти (СЕСПА), касаеща недостига и липсата на лекарствени
    продукти;
  4. Търговията на дребно с лекарствени продукти;
  5. Промени, свързани с административнонаказателните разпоредби

Предвижда се задължение за притежателя на разрешението за търговия на едро с лекарствени продукти да предоставя на Изпълнителната агенция по лекарствата чрез СЕСПА информация за физическите и юридическите лица, от които са получени лекарствените продукти доставени от тях на търговците на дребно с лекарствени продукти. Въвеждат се законови задължения за притежателя на разрешението за употреба да предоставя на ИАЛ чрез СЕСПА уведомленията за лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък, както и информация за количествата лекарствени продукти, включени в ПЛС, които е планирал да достави. Също така вече и притежателите на разрешения за паралелен внос ще имат задълженията, които съществуват към момента за притежателите на разрешения за употреба/удостоверения за регистрация на лекарствени продукти. Сред тях е изискване писмено да уведомяват ИАЛ най-малко три месеца преди преустановяване напродажбите на лекарствен продукт, независимо дали е временно, или постоянно.