Нова надежда за пациентите, очакващи бъбречна трансплантация, може да даде създаването на биоизкуствен бъбрек, по който се работи от няколко години. Близо 90 000 пациенти в Съединените щати очакват животоспасяваща бъбречна трансплантация, но извършените през 2022 година подобни интервенции са 25 000, което е крайно недостатъчно.
Половин милион души в САЩ са на диализа поради бъбречна недостатъчност и това безспорно оказва значително влияние върху работата им, взаимоотношенията с околните и качеството на живот. Докато очакват нов бъбрек, хиляди тежко болни хора губят живота си всяка година. Голям брой други не са подходящи кандидати за трансплантация.
Изследователи от The Kidney Project се надяват да разрешат тази криза на общественото здраве с футуристичен подход: имплантируем биоизкуствен бъбрек. Тази надежда бавно се доближава до реалността. Ранните прототипи са тествани успешно в предклинични изследвания и може да предстоят клинични изпитвания, информира специализирана платформа Medscape.
“Диализното лечение, макар и животоспасяващо, е непълно. Здравите бъбреци извършват различни неща, които диализата не може да замени пълноценно. Най-доброто решение за тези пациенти е трансплантацията, но донорските органи са недостатъчни. Нашата цел беше да разработим универсален донорен бъбрек, който да може да се произвежда масово“, обясни нефрологът Уилям Фисел от университета Вандербилт в Нешвил.
Технологията е насочена към хора в пети стадий на бъбречно заболяване, когато бъбреците отказват да функционират и диализата е единствената възможност за поддържане на живота. „Искаме да превърнем диализата в минало, да поставим диализните машини в музеи като железния бял дроб, който беше толкова жизненоважен за поддържането на пациенти с белодробна недостатъчност преди няколко десетилетия, но днес е остаряла технология“, допълни той.
„Докато коментирахме как да подобрим диализните машини, осъзнахме, че пациентите се нуждаят и заслужават нещо по-добро – лечение, което подобрява здравето им, като същевременно им позволява да запазят работа, да пътуват лесно и да консумират храна и напитки без ограничения“, посочи още д-р Фисел.
Възможност за това, когато липсва шанс за скорошна бъбречна трансплантация, се търси в разработването на изкуствен бъбрек. Д-р Шуво Рой, биомедицински инженер в Калифорнийския университет в Сан Франциско, обяснява, че изкуственият бъбрек функционира точно като здрав бъбрек. „Имаме устройство, което филтрира кръвта, така че червените кръвни клетки, белите кръвни клетки, тромбоцитите, антителата, албуминът – всички полезни неща остават в кръвта, отделяйки токсините и отпадъците. Във второ звено, наречено биореактор, създаден от лабораторно култивирани живи бъбречни клетки, тези отпадъци и токсини се концентрират в урината“, посочва той.
„Използвахме технология, наречена силициева микрообработка, за да изобретим изцяло нова мембрана, която имитира филтрите на здрави бъбреци“, обяснява специалистът.
По думите му пациентите с изкуствен бъбрек няма да имат нужда от имуносупресивни или антикоагулантни лекарства, защото структурата и химията на устройството предотвратяват съсирването на кръвта. Мембраните в устройството са физическа бариера между имунната система на реципиента и донорските клетки, така че да няма риск от отхвърляне на устройството.
Специалистите допълват, че предстои да се завършат тестовете за стерилност и биосъвместимост, преди да се започнат проучвания върху хора. Производството на устройствата се очаква да струва между 12 и 15 милиона долара.